Akupunktūra, kurią vadina MOKSA

SS_LOGO.inddStraipsnio autorė Daiva ČERVOKIENĖ

 Kas yra akupunktūra, jau žino kiekvienas, tačiau apie vieną jos rūšių – moksą – dar mažai kas yra girdėję. Apie šį akupunktūros metodą kalbamės su jį taikančiu specialistu, medicinos mokslų daktaru, fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytoju, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Medicinos akademijos lektoriumi Dainiumi BUTVILU.

– Jūs gydote keistu, mums dar negirdėtu metodu moksa. Kuo jis skiriasi nuo gydymo adatomis?

– Terminas akupunktūra paprastai suprantamas ne visai tiksliai. Kinų kalboje šį žodį sudaro du hieroglifai, kurių vienas reiškia adatos, o kitas – šildymas, tad pažodžiui reikėtų versti „gydymas adatomis ir šildymu“.

Tradicinėje kinų medicinoje šildymui naudojamas džiovintas standžialapis kietis. Tai – Kinijoje augantis augalas, panašus į pelyną. Standžialapis kietis pas mus neauga, tad dažnai jis vadinamas tiesiog kiniškuoju pelynu. Pasaulyje išplito japoniškas standžialapio kiečio pavadinimas – moksa, todėl taip vadinama ir ši procedūra. Iš džiovinto smulkinto standžialapio kiečio gaminamos lazdelės – cigarai, kūgeliai ir ryžio grūdo dydžio gumulėliai. Juos uždegus, šildomi atitinkami odos ploteliai. Šildant cigaru, odos paviršius neliečiamas, pacientas jaučia tik šilumą, o kūgeliai ir gumulėliai gali būti dedami tiesiai ant odos paviršiaus, tad po procedūros lieka nudegimas. Tokia procedūra dar vadinama „taškų prideginimu“.

Šiuo metu Kinijoje ir kitose šalyse dažniausiai naudojamas cigaras, tad nudegimų, nesant būtinybės, stengiamasi išvengti. Šildymo moksa tikslas yra toks pat, kaip ir gydymo adatomis – paveikti biologiškai aktyvius taškus. Priklausomai nuo ligų simptomų, vienus taškus reikia veikti adatomis, kitus – šildymu, trečius – jų deriniu. Kaip gydyti, nusprendžia gydytojas. Tačiau jis nesinaudoja vakarietiška diagnoze – kinų medicinos specialistai gydymo taktikai parinkti naudoja savus kriterijus. Moksos procedūros tinkamiausios vadinamiesiems šalčio, energijos stokos simptomams šalinti, o esant karščio simptomams šildymas nenaudojamas.

 Kuris akupunktūros metodas naudojamas dažniau – adatos ar šildymas?

– Seniausiose kinų medicinos knygose efektyviausiu gydymu vadinamas šildymas moksa, antroje vietoje – gydymas adatomis, trečioje – vaistažolėmis. Geriausiai energiją žmogaus kūne išjudina šiluma. Sunku rasti žmogų, kuriam nebūtų verta vieną ar kitą tašką pašildyti. Lietuvoje ir kitose mūsų geografinės platumos šalyse žmonių sveikatai daug įtakos turi tokie išoriniai veiksniai kaip šaltis, vėjas, jie lemia ir nemažą dalį ligų, nugaros, sąnarių, sprando skausmų, todėl daugeliu atvejų naudojama dviejų akupunktūros metodų kombinacija: biologiškai aktyvūs taškai aktyvinami adatomis ir šildymu. Yra taškų, kuriuos draudžiama šildyti – tai taškai arti stambių kraujagyslių. Yra taškų, kurių negalima veikti adatomis, pavyzdžiui, bamba, o šildyti čia galima puikiausiai. Pasirinkimą lemia ir per tūkstantmečius susiformavusios rekomendacijos. Be to, kiekvienas žmogus, galvodamas apie akupunktūrą, prisibijo skausmo, o išbandžius šildymą moksa lieka malonūs prisiminimai.

 Kokias ligas padeda gydyti šis šildymas?

 – Į šį klausimą atsakyti nelengva. Mūsų ir tradicinės kinų medicinos ligos ir jų priežastys traktuojamos skirtingai. Pavyzdžiui, gastroezofaginis refliuksas (padidėjęs skrandžio rūgštingumas) mūsų medicinoje yra viena liga, gydymui skirtas medikamentų derinys yra gana aiškus. Kinų medicina akcentuoja, kad šią būklę sukelti gali skirtingi dalykai: vieniems – kepenų, tulžies pūslės energijos disharmonija, kitiems – blužnies, inkstų energijos deficitas. Pirmu atveju gydymui naudosime adatas, nes žmogus jaučia deginimą burnoje, rūgštaus skrandžio turinio atpylimą, o antru atveju jo būklę pagerins pilvo srities taškų šildymas. Tad tą pačią ligą gydysime naudodami skirtingus metodus. Tuo paremtas yra ir garsus kinų posakis: „Viena liga – skirtingi gydymo būdai, skirtingos ligos – vienas gydymas.“

Dažniausiai šildymas kiečio cigaru naudojamas lėtinių sąnarių ligų, sausgyslių, aplink sąnarius esančių audinių uždegimų gydymui, išskyrus tuos atvejus, kai procesas yra ūmus, sąnarys – karštas, paraudęs, patinęs. Kita grupė ligų – tai nuotaikų, miego sutrikimai. Šildymas standžialapio kiečio cigaru turi atpalaiduojamąjį, raminamąjį poveikį. Trečia grupė – ginekologinės ligos, kai pacientes vargina skausmingos, nereguliarios mėnesinės, nevaisingumas, kas, pasak kinų medicinos, dažnai susiję su šalčiu ir drėgme. Šildymas tinka ir gana dažnoms peršalimo ligoms gydyti, ypač susirgimo pradžioje, bei šių ligų prevencijai.

Kodėl būtent kiniškojo kiečio cigaras? Kuo tas augalas išskirtinis?

 – Senosios medicinos priemonės yra praktiškos ir prieinamos, joms naudojamos paplitusios medžiagos. Šis augalas labai tam tinka: dega tolygiai, lengvai, išskiria tolygią šilumą, susidaro pakankamai aukšta temperatūra. Kietis sukuria daug Yang energijos. Tai nėra vienintelis augalas, iš kurių daromi gydomieji cigarai akupunktūrai, juose gali būti dar 10–15 žolių. Svarbu ir eterinių aliejų išsiskyrimas, tam tikras kvapas, kuris veikia žmogaus kūną. Pastaruoju metu populiarėja uždaroms patalpoms labiau pritaikytas bedūmis cigaras, pagamintas iš deginto kiečio.

Pages: 1 2 3

Contact Us