Ar jūsų namai saugūs vaikams?

VanduoŠventės! Staiga viskas pasikeičia: aplinka, įprastas gyvenimo ritmas, netgi nuotaika. Tėveliai su vaikais lanko draugus, linksmindamiesi užsimiršta ir nepatikrina, ar jų mažyliai žaidžia saugioje aplinkoje. O ar tikrai saugu močiutės ir senelio namuose, kur per šventes dažnai vieši anūkai? Kad nenutiktų bėdų, dar kartą prisiminkite pavojus, kurie gali ištikti mažuosius. Juk daugiausia traumų vaikai patiria namuose ir būtent per šventes.

Europos Sąjungoje per metus 10 mln. vaikų patiria traumų

Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad vaikų sužalojimai yra viena svarbiausių visuomenės sveikatos problemų, reikalaujanti ypatingo dėmesio. Sužalojimai yra pagrindinė 1–14 metų vaikų mirties priežastis Europos Sąjungoje. Daugiausia nelaimingų atsitikimų, kuriuose nukenčia mažamečiai vaikai, įvyksta namuose. Kiekvienais metais Europos Sąjungoje maždaug 10 mln. įvairaus amžiaus vaikų namuose patiria sužalojimų, dėl kurių prireikia medikų. Apytiksliai 40 tūkst. atvejų baigiasi mirtimi, 1 mln. atvejų – būtina hospitalizacija.

Lietuvoje 2011 m. dėl išorinių priežasčių mirė 10 kūdikių iki vienerių metų ir 40 vaikų nuo 1 iki 14 metų.

 Virtuvė – ypatingo pavojaus zona

Virtuvėje vaikai susižaloja dažniausiai: užsiverčia puodą su verdančiu skysčiu, išpila ant stalo stovintį kavinuką, prisiliečia prie karštos viryklės ar karšto orkaitės stiklo. Jeigu suaugusieji geria kavą ar arbatą laikydami ant kelių vaiką, šis besimuistydamas gali nusiplikyti karštais skysčiais. Radę indų ploviklių, valymo ar Keptuveskalbimo priemonių vaikai gali apsinuodyti chemikalais. Jei ant viryklės krašto paliksite karštą keptuvę, vaikas prisilietęs gali nusideginti.

Valgį gaminti reikėtų ant toliau nuo krašto esančių degiklių, puodų ir keptuvių rankenas nusukti į vidaus pusę. Ant viryklės krašto ir ant įkaistančio orkaitės stiklo reikėtų įtaisyti apsaugines groteles ir niekada nestatyti ant spintelės ar stalo krašto karšto maisto.

Cheminių medžiagų (valiklių, ploviklių) negalima laikyti ant kriauklės, jos turi būti laikomos užrakintoje ar vaikui neatidaromoje spintelėje. Ant elektros lizdų reikia uždėti apsauginius dangtelius, naudoti apsauginę konstrukciją turinčius elektros ilgintuvus. Aštrius daiktus (peilius, šakutes, žirkles) patartina laikyti vaikui neprieinamoje vietoje. Patartina nuolat stebėti, ar grindys nėra šlapios ir slidžios.

Nelaimingi atsitikimai – įprastoje aplinkoje

Vaikai susižaloja ir kambariuose. Net ir labai trumpam be priežiūros paliktas kūdikis gali nukristi nuo vystymo stalo, uždusti, įstrigti tarp lovytės grotelių įkišęs galvą, pasismaugti su pakabinamų žaisliukų virvute, iškristi iš vežimėlio, lopšio ar kūdikio kėdutės. Maži vaikai gali užspringti smulkiais daiktais (sagomis, karoliukais, smulkiomis žaislų detalėmis, monetomis ir pan.), traukdami staltiesę gali užsimesti ant savęs vazą, iškristi per atvirą langą. Žaisdamas kambaryje su kamuoliu, vaikas gali išdaužti langą ar sudaužyti šviestuvo lemputę, susižeisti stiklo šukėmis. Vaikai gali apsinuodyti suvalgę kambarinių augalų – gebenės, svogūninių gėlių amarilių, narcizų, vėlyvių. Tokių augalų neturėtų būti namuose, kuriuose yra mažamečių vaikų.

Kūdikio vystymo stalas turėtų būti su apsauginiais kraštais, bet net ant tokio kūdikio negalima palikti be priežiūros nė sekundei. Vaiko lovytės grotelės turi būti ne žemesnės kaip 60 cm aukščio, o tarpai tarp grotelių – 4,5–6,5 cm pločio. Negalima kabinti prie lovytės krašto žaislų ant ilgų virvučių. Vežimėlis ar kėdutė turi būti su saugos diržais, kuriais pritvirtinamas vaikas. Vaikų kambariui patartina rinktis baldus suapvalintais kampais, įtaisyti durų stabdžius (blokatorius), lėtinančius jų užsidarymą, naudoti radiatorius ir apsaugines groteles be aštrių briaunų, spinteles ir knygų lentynas patikimai pritvirtinti prie sienos.

Dažnas sužalojimas namuose – kritimai, kurie sudaro 44 proc. visų vaikams namuose nutinkančių nelaimingų atsitikimų. Todėl namuose laiptus įrengti reiktų ypač rūpestingai. Tarpulaiptės turi būti apsaugotos tvarkingų grotelių, atstumas tarp grotelių turi neviršyti 10 cm, apsaugos grotelių aukštis turi būti ne mažesnis kaip 90 cm. Laiptai turi būti padengti specialia neslystančia danga. Patartina prie sienos įmontuoti turėklą, skirtą vaikams. Rekomenduojama laiptus viršuje ir apačioje užtverti apsaugine tvorele.

Patikrinkite, ar ne per karštas vanduo

 Kad išvengtumėte vaikų sužalojimų vonios kambaryje, pirmiausia reikia būti atidiems ir nenuplikyti vaiko per karštu vandeniu. Kiekvienais metais Jungtinėje Karalystėje apie 2000 vaikų kreipiasi į Skubios pagalbos skyrių dėl to, kad nusipliko karštu vandeniu vonioje, apie 500 vaikų iki 5 metų amžiaus dėl šios priežasties patenka į ligoninę. Per 20 tokių atvejų baigiasi mirtimi. Todėl visuomet būtina patikrinti, ar vanduo nėra per karštas. Negalima pilti karšto vandens į vonią, kai joje jau yra vaikas.

Vonioje rekomenduojama įrengti termostatinius vandens maišytuvų vožtuvus, temperatūros reguliatorius, kurie užtikrintų, kad iš čiaupo tekančio vandens temperatūra nebūtų aukštesnė kaip 50⁰C. Niekada nepalikite vaiko maudytis vonioje be priežiūros ar prižiūrint kitam vaikui. Vonios kambaryje reikėtų patiesti neslystantį kilimėlį.

Pages: 1 2

Contact Us