Atsikratyti antsvorio po Naujųjų – misija įmanoma?

brimas-fotoDažnai antsvorio turinčių žmonių pastangos atsikratyti nereikalingų kilogramų primena Sizifo akmens ritinimą į aukštą uolą. Tačiau juos galima girti bent jau už pastangas. Taip sako abdominalinės chirurgijos gydytojas prof. habil. dr. Gintautas Brimas. 

Anot profesoriaus, nutukimas yra liga, tik anaiptol ne visi ja sergantys tai suvokia. Supratimas ateina tuomet, kai per didelis svoris žmogų „apdovanoja“ antrinėmis ligomis: cukriniu diabetu, arterine hipertenzija, stuburo, sąnarių ligomis ir t. t.

Kodėl dietos nepadeda

Pradėti spręsti savo sveikatos problemas paskyrus sau tikslią datą yra lengviau negu neturint jokio atspirties taško. „Ryžtis atsikratyti antsvorio nustačius sau konkretų laiką yra puikus dalykas. Vadinasi, žmogus jau suvokia, kad būtina spręsti šią problemą nelaukiant pasekmių. Kur kas liūdniau, kai nesuvokiama, jog nutukimas – liga“, – teigia Gintautas Brimas.

Ši sveikatos problema sukelia labai daug kitų gretutinių ligų, teigia pašnekovas. Paradoksalu, tačiau dažniausia gydomos tik pasekmės, o ne pati priežastis. Vaistų nuo nutukimo nėra. Tiesa, dietos ir fiziniai pratimai, gyvenimo būdo keitimas turi poveikį. Nepaisant to, milžiniškas pastangas įdėjęs žmogus dažniausiai rezultatais džiaugiasi tik tam tikrą laikotarpį, kuriam praėjus visi kilogramai sugrįžta. Dar gerai, jei ne dvigubai…

Profesorius G.Brimas kalba negailestingai. Jo teigimu, nei dieta, nei įvairūs maisto papildai, nei sporto klubai neišgydo nutukimo. Nepadeda net operacijos. Visos priemonės tik mažina svorį. Apie 40 proc. žmonių šią ligą paveldėja genetiškai.  Kitos nutukimo priežastys – socialinis gyvenimas, įpročiai, buitis ir aplinka – sudaro likusius 60 proc. Atimkite iš žmogaus visa tai, ir jis numes svorio, bet kai sugrįš į savo įprastą gyvenimą, kartu grįš ir svoris. Tam, kad nutukimu sergantis asmuo galėtų kontroliuoti savo kūno svorį – būtina ilgalaikė motyvacija. Tai labai sudėtingas procesas, ir šiuo atveju reikalinga specialisto pagalba“, – sako abdominalinės chirurgijos specialistas

Ligos atmerkia akis

Kodėl kai kurie daug antsvorio turintys žmonės tik susirgę antrinėmis ligomis ima keistis? Pašnekovas į šį klausimą atsako paprastu, tačiau vaizdingu palyginimu. Anot jo, pavyzdžiui, vėžiu susirgęs žmogus ilgai nejaučia jokių ligos simptomų ir džiaugiasi gyvenimu. Į gydytojus dažniausiai jie kreipiasi jau tuomet, kai kasdienybę aptemdo skausmas ar kiti negalavimai. „Gydytojai tokiam pacientui sako negalintys padėti, nes liga pasiekė paskutiniąsias stadijas. Taip ir su nutukimu. Ilgą laiką nutukę žmonės nejaučia jokių negalavimų, išskyrus kai kuriuos nepatogumus dėl per didelio svorio. Jie net nesuvokia, kad serga ir kad ši liga neišvengiamai turės rimtų pasekmių. O štai cukrinis diabetas, negaluojanti širdis jau priverčia sunerimti“, – kalba G.Brimas.

Dauguma gydytojo pacientų prisipažįsta ilgą laiką manę, kad nutukimas – tai viso labo estetinė problema. Natūralu, kad taip galvojant iš esmės keisti gyvenseną, mažinti svorį net nekyla minčių. Prisiimti atsakomybę turėtų ir šeimos gydytojai, kurie savo pacientams, sveriantiems 100 kg ir daugiau, neįvardija pagrindinės sveikatos problemų priežasties. Labai dažnai šiems pacientams išrašomi vaistai antrinėms ligoms gydyti, bet apie nutukimą jie iš savo gydytojo dažnai neišgirsta jokių pastabų.

G.Brimo teigimu, apie 80 proc. atvejų pacientai dėl nutukimo kreipiasi patys, o ne siunčiami šeimos ar kitų specialybių gydytojų. Šeimos gydytojas pataria paprastai – mažiau valgyti ir daugiau judėti, tačiau kaip tai padaryti žmogui, kurio skrandis jau ištampytas ir mažiau valgydamas jis tiesiog jaučia nuolatinį alkį?
Tokie žmonės tampa tikrais dietų specialistais, bet anaiptol ne visuomet valia ir rimtas nusiteikimas švenčia pergalę. Svarbu suvokti, jog nutukimas yra liga visam gyvenimui ir norint kontroliuoti savo svorį prireiks daug pastangų: valios, žinių, motyvacijos ir nuolatinės mitybos įpročių kontrolės.

Sveika mityba – nuo kūdikystės

„Nutukę žmonės dažnai turi vieną bjaurų įprotį – jie suvalgo viską, kas jų lėkštėje ir mielai ištuština kitų šeimos narių lėkštes, jei šie ką nors palieka. Gali būti, kad šis įprotis metų metus tampė ir didino skrandį, ir dabar ištampytas skrandis yra didelis ir reikalauja didelio maisto kiekio. Nors kalorijų organizmui ir užtenka iš didžiulių riebalų atsargų. Todėl nekiškite vaikams maisto per prievartą“, – pataria gydytojas.

Apie alkoholio ir tabako žalą kalbama jau darželiuose. Apstu socialinių reklamų spaudoje, internete ir televizijoje. Tačiau apie nutukimo žalą ir priklausomybę nuo besaikio maisto vartojimo kurti socialinių reklamų neskubama ir šiai ligai prevencija nekuriama.

„Jūs tikrai girdėjote apie anoniminius alkoholikų ir narkomanų klubus, o girdėjote apie anonimines antsvorio turinčių žmonių bendruomenes? Šie žmonės su savo liga yra palikti vieni. Už skrandžio mažinimo operacijas jie turi susimokėti patys, valstybė nė dalies nekompensuoja. Nutukimo pasekmės skaudžios. Visi žinome, kad geriau užbėgti ligai už akių, o ne gydyti ją. Todėl patys savo vaikams privalome diegti sveikos mitybos principus. Laikai, kada rubuilis vaikas atrodė labai sveikas ir stiprus, jau praėjo“, – teigia profesorius.

Pages: 1 2

Contact Us