Chlorofitas – oro švarintojas

ChlorofitasChlorofitas – viena populiariausių kambarinių gėlių. Nuo šio augalo jaunos šeimininkės gali pradėti mokytis gėlių priežiūros. Tačiau ar mes pakankamai įvertiname šio augalo naudą?

Iš Afrikos kilęs agavinių šeimos augalas Europoje paplito maždaug XIX a. viduryje. Gentyje iš viso yra 250 rūšių. Kambariuose paprastai auginame kuokštinį chlorofitą (Chlorophytum comosum). Pradininkas yra žalialapis, tačiau jį nukonkuravo margalapė forma. Chlorofitui būdingos kuokštais augančios lapų skrotelės, kurios leidžia palaipas. Ant jų krauna mažus baltus žiedus bei ataugas. Atskirtos nuo pagrindinio augalo, jos greitai įsišaknija vandenyje ar substrate.

Chlorofitas nusipelno išskirtinio dėmesio, nes jis, kaip nė vienas kitas augalas, gerai valo patalpų orą: sugeria ir nukenksmina formaldehidą, anglies monoksidą, benzolą, azoto oksidą, taip pat ir chloretileną, sunkiuosius metalus. Be to, jis turi daugiau naudingų savybių: išskiria fitoncidus, drėkina orą, sugeria triukšmą bei skleidžia „draugišką“ energetiką.

Gebėjimu švarinti orą chlorofitas pranoksta net specialiai šiam tikslui sukurtus techninius įrenginius. Buvo atliktas toks bandymas: į tam tikrą kamerą patalpinus ir gerai apšvietus kelių rūšių augalus, į vidų buvo prileista aplinkos taršą imituojančių dujų. Vėliau tyrėjai pagal sugertą teršalų kiekį atpažino „darbingesnius“ augalus. Paaiškėjo, kad chlorofitas bandomojoje kameroje per parą „suvirškino“ visas kenksmingas priemaišas. Dėl kažkokių iki šiol nežinomų priežasčių augalas kenksmingas dujas asimiliuoja labai greitai. Gali būti, kad tai dėl spartaus augimo bei dėl to, kad jo atžalos maisto medžiagas taip pat ima iš oro.

Chlorofitas labai pageidautinas virtuvėje su dujine virykle. Vienas augalas sėkmingai susidoroja su jos išskiriamais dujų degimo produktais. Veikimą galima sustiprinti: tam į vazoną pakanka įdėti aktyvuotos anglies.

Aplinkos orą švarinantis augalas rekomenduotinas ir gyvenamosiose patalpose, ypač naujos statybos namuose. Teigiama, jog apie 10 kv. m patalpos orui gerinti reikėtų 2–3 chlorofitų. Jų efektyvumas, žinoma, priklauso nuo augalų vešlumo. Be to, jie turi gauti pakankamai šviesos.

Contact Us