Galime gyventi sveikesnėje aplinkoje

Mūsų namai, biurai – visa gyvenamoji aplinka – labai greitai keičiasi, nes atsiranda naujos technologijos. Tai, kas anksčiau atrodė nepavojinga, pradeda kelti pavojų sveikatai. Nuo šių pavojų galima apsisaugoti, turint daugiau informacijos.

 Baldai

 Natūraliausi yra mediniai baldai

Sveikiausi – iš natūralaus medžio masyvo pagaminti baldai, tačiau juk kiekvienas baldas yra klijuojamas. Tam naudojami cheminiai klijai (PVA klijai su karbamidu), tačiau jie, pasak gamintojų, kenksmingų medžiagų neskleidžia. Ar tikrai?

Vienas svarbiausių medinių baldų pranašumų tas, kad juos galima apdoroti natūraliomis alyvomis ir bičių vašku, o ne lakais. Baldui dėvintis, į orą taip pat išsiskirs dulkės, tačiau jos natūraliai pasišalins iš organizmo, nesikaups jame kaip cheminės medžiagos. Įprasti sintetiniai dažai ar lakai uždaro paviršiaus poras – užuot susirišę su apdorojamu paviršiumi, suformuoja sluoksnį, kuris gula ant paviršiaus ir jį visiškai izoliuoja. Aliejus, priešingai, suteikia galimybę medžio paviršiui kvėpuoti, jame nesikaupia drėgmė, taip nelieka galimybių atsirasti pelėsiui ar puviniui. Aliejuotų paviršių priežiūrai nereikia išskirtinio dėmesio – baldų paviršiai nuvalomi sausa medvilnės servetėle.

Svarbu! Nenaudokite baldams maistinio aliejaus. Kai baigiasi maistinio aliejaus galiojimo laikas, jis gali pradėti skleisti specifinį kvapą. Be to, baldų aliejus įsigeria geriau negu maistinis.

O gal rinktis baldus iš medžio drožlių plokštės?

Tokie baldai daug pigesni ir patvarūs, jiems sunaudojamos ir medžio atliekos, tačiau blogai tai, kad drožlės virsta plokšte naudojant klijus, išskiriančius žmogui labai kenksmingą medžiagą formaldehidą. Tų kenksmingų medžiagų kiekis nepažeidžia ES nustatytų normų, bet jų vis tiek yra.

Gaminant baldus ant drožlių plokštės klijuojama apdailos medžiaga. Iki šiol ji buvo klijuojama formaldehido turinčiais klijais, dabar daugelis fabrikų pereina prie ekologiškesnių – polivinilo acetato (PVA) klijų.

Dar viena problema – kur dėti senas drožlių plokštes? Deginant išsiskiria toksinai, tad deginti negalima. Negalima jų mesti ir į buitinių atliekų sąvartyną. Juos reikėtų nugabenti į specialias stambių atliekų surinkimo aikšteles. Ekologiškiausia nebenaudojamus drožlių plokščių baldus perdirbti – susmulkinti ir gaminti naujas plokštes.

Patarimas: kaip nukenksminti baldus iš medžio drožlių plokščių?

Didžiausias formaldehido kiekis (jį atpažinsite iš specifinio kvapo, kuris jaučiamas išpakavus ir surinkus naujus baldus) išsiskiria per pirmus pora mėnesių, tad jeigu tik turite galimybę, naują baldą iš pradžių palaikykite gerai vėdinamoje patalpoje.

Mintis pačiam iš dėvėtų baldų  pasigaminti naujus – sveikintina: ir formaldehidas seniai išgaravęs, ir senų baldų utilizavimo problema išspręsta.

Kilimai

Vilnoniai kilimai

Mažiau atsparūs trinčiai nei sintetiniai, todėl jiems koridorius – ne geriausia vieta.

Sintetiniai kilimai

Šie kilimai gaminami pagal naujausias technologijas ir padengiami specialia nuo mikrobų saugančia danga. Jie nekaupia dulkių, nepelija, juose nesidaugina mikroorganizmai. Kilimai, skirti vonios kambariui arba kitoms patalpoms, kuriose šilta ir drėgna, taip pat gaminami su mikrobams atsparia danga.

Polipropileniniai kilimai

Atlaiko didelę trintį ir nepelija nuo drėgmės, tad labiausiai tinka visuomeniniuose pastatuose, kur daug vaikščiojama.

Patarimas: kaip pasirinkti?

Cheminės priemonės, saugančios kiliminę dangą nuo taršos, drėgmės ir pelėsių, turi pavojingų cheminių medžiagų. Tai lakieji organiniai junginiai (LOJ), įskaitant kancerogenus formaldehidą ir benzeną, bei perfluorocheminės medžiagos. Tie patys pavojai slypi dangoje, kuri apsaugota nuo degimo – tai reiškia, kad ji apdorota bromintomis degumą slopinančiomis medžiagomis.

Pages: 1 2

Contact Us