Įdomūs faktai apie sapnus

Vidutiniškai žmonės sapnuodami praleidžia šešerius savo gyvenimo metus.

Senovės romėnai savo reikšmingų ar neįprastų sapnų reikšmes pateikdavo aiškinti Senatui.

Č.Bičio papirusas laikomas seniausiu egzistuojančiu sapnininku. Šis apie 1350 m. pr. Kr. parašytas papirusas rastas netoli Tėbų.

Vyrai paprastai sapnuoja daugiau smurto negu moterys, o pirmagimės sapnuose elgiasi agresyviau nei jaunėliai broliai ar seserys. Kita vertus, pirmagimiai vyrai sapnuoja save labiau teigiamai nei jų jaunesni broliai.

Žmonių, kurių vaikystėje televizija buvo nespalvota, sapnai dažniau būna juodai balti, nei tų, kurie augo žiūrėdami spalvotą televiziją.

Neregiai irgi sapnuoja. Tie, kurie regėjimą prarado vėliau, gali sapnuoti vaizdus. Akli nuo gimimo vaizdų nesapnuoja. Jų sapnai susideda iš garsų, kvapų ir prisilietimų.

Apie 30 proc. žmonių tvirtina susapnavę bent vieną pranašišką sapną, o 70 proc. teko susidurti su susapnuota situacija realybėje.

Žmonės paprastai pusę savo sapnų pamiršta per pirmąsias penkias minutes nuo atsibudimo. Per dešimt minučių pasimiršta 90 proc. sapnų. Žmonės dažniau atsimena sapnus, jei pabunda paradoksalaus miego fazės metu.

Sapnai apie nepasirengimą, skrydį, kritimą ir viešą pažeminimą kyla dėl žmonių nerimo ir, panašu, kad peržengia kultūrines ir socioekonomines ribas.

Siuvimo mašinos išradėjas Elijas Hovė (Elias Howe) sapnuodavo košmarus, kuriuose jį vaikėsi su ietimis. Tai jį įkvėpė sukurti adatas.

Sapnai, kuriuose krentame, būdingi daugeliui žinduolių. Dažniausia jie pasirodo pradinėse miego stadijose. Per šiuos sapnus patiriami raumenų spazmai, vadinami miokloniniais traukuliais.

Sapnuoja netgi embrionai įsčiose, nepaisant vizualinio stimulo nebuvimo. Mokslininkai mano, kad jų sapnai susideda iš garsų ir prisilietimų pojūčių.

Tyrimai atskleidė, kad jeigu ką nors nuolat žadinsi paradoksalaus miego stadijos pradžioje, tai gali sukelti irzlumą, haliucinacijas ir galų gale privesti prie psichozės.

Viljamas Šekspyras naudojosi sapnais išplėtoti veikėjų charakteriui ir sukurti pjesių intrigai.

Senovės Graikijoje sapnai laikyti dievų siųstomis žiniomis. Graikai kartais miegodavo šventose vietose, kad sulauktų prasmingo sapno.

Kol miegame, į sapnus įtraukiame savo aplinkos garsus ir stimulus. Pavyzdžiui, jeigu kas nors už sienos garsiai groja gitara, jūs galite sapnuoti, kad esate koncerte.

Maži vaikai pradeda save sapnuoti tik sulaukę 3–4 metų.

Šis straipsnis buvo atspausdintas žurnale „Šeimos sveikata“. Parengė Giedrė Balčiūtė.

SS_LOGO.indd

Contact Us