Išsklaidykime mitus apie vėžį

2014 m. Pasaulinės vėžio dienos tema yra „Paneikime mitus apie vėžį“. Atsižvelgiant į pernai vykusią sėkmingą vėžio prevencijos kampaniją, šiemet dėmesys sutelktas į vieną Pasaulinės vėžio deklaracijos (World Cancer Declaration) iškeltų uždavinių – mažinti atskirtį ir išsklaidyti mitus apie vėžį. Taigi, kokie yra mitai apie vėžį?

Mitai ir tikrovė

1 mitas. Mums nereikia kalbėtis apie vėžį.

Netiesa! Kalbėti reikia.

Nors vėžys yra sunki našta žmogui, su kuria nelengva susitaikyti, o juo labiau apie ją atvirai šnekėtis su aplinkiniais, bet dalijantis patiriamais sunkumais su artimaisiais ar draugais galima palengvinti šią ligos nulemtą naštą.

Vėžio diagnozė iš esmės pakeičia žmonių gyvenimą. Tokia naujiena paprastai sukelia šoką, baimę, pyktį, liūdesį, vienatvės jausmą ar nerimą. Dauguma tai sunkiai priima ir pasirenka geriau viską kęsti užsidarę savyje. Dažnai žmonės, sergantys vėžiu, jaučiasi diskriminuojami, todėl bijo prisipažinti, kad serga, ir vengia apie tai šnekėtis. Neigiamas visuomenės požiūris į vėžį slopina reikalingos informacijos plitimą, žmones pasiekia klaidinga informacija.

2 mitas. Nėra jokių vėžio simptomų ar ženklų.

Netiesa! Jų yra.

Yra daugybė simptomų ir ženklų, kurie gali padėti aptikti vėžį, o jo diagnozavimo ankstyvojoje stadijoje nauda nenuginčijama. Tiesa, kad žinomi ne visų vėžinių susirgimų ankstyvieji požymiai ir simptomai, bet daugelio jų, įskaitant krūties, gimdos kaklelio, odos ir storosios žarnos vėžio (ir kai kurių vėžio formų, kuriomis serga vaikai), ankstyvuosius požymius galima pastebėti.

Sąmoningumas yra pirmas žingsnis į ankstyvą vėžio aptikimą, suteikiantis didesnę galimybę jį išgydyti. Deja, kai kurios vėžio formos, tokios kaip kiaušidžių ar kasos, kurios yra sunkiai išgydomos, dažniausiai ankstyvojoje stadijoje nepasireiškia jokiais požymiais ar simptomais. Mokslininkai visame pasaulyje ieško būdų, kaip aptikti šias vėžio formas kuo anksčiau. Aptiktas anksti vėžys yra mažiau mirtinas ir lengviau gydomas.

3 mitas. Nėra nieko, ką galima būtų padaryti, kad sergamumas vėžiu sumažėtų.

Netiesa! Galima daug ką padaryti.

Esant tam tikroms strategijoms, galima išvengti trečdalio labiausiai paplitusių vėžio formų. Globalinės, nacionalinės ir regioninės strategijos, kurios skatina sveiką gyvenseną, yra būtinos siekiant sumažinti vėžinių susirgimų, kurie atsiranda dėl tokių rizikos veiksnių kaip nesaikingas alkoholio vartojimas, nesveika mityba ir mažas fizinis aktyvumas, skaičių.

Rūkymas yra didžiausias rizikos faktorius, susijęs su 71 proc. mirčių nuo plaučių vėžio ir mažiausiai su 22 proc. mirčių nuo kitų vėžinių ligų. Remiantis dabartinėmis tendencijoms, galima prognozuoti, kad XXI a. tabakas pražudys 1 milijardą žmonių.

Alkoholio vartojimas yra stipriai susijęs su padidėjusia rizika susirgti burnos, ryklės, gerklų, stemplės, žarnyno ir krūties vėžiu. Antsvoris ir nutukimas – globalinė tiek vaikų, tiek suaugusiųjų problema. Antsvoris ir nutukimas labai padidina riziką susirgti žarnyno, krūties, šlaplės, kepenų, ryklės, inkstų ir tulžies pūslės vėžiu.

4 mitas. Aš neturiu teisės į vėžio gydymą.

Netiesa! Turite teisę į patį efektyviausią gydymą.

Visi žmonės turi teisę gauti patikimas ir efektyvias gydymo priemones bei paslaugas lygiomis sąlygomis, nepatirdami dėl to sunkumų. Pacientai, kurių pajamos yra nedidelės ir kurių onkologinė liga gali būti išgydoma, dažnai kenčia ir miršta be reikalo dėl sąmoningumo stokos, nes nepasinaudoja prieinamomis ir kokybiškomis gydymo paslaugomis.

Žinoma, pasaulio statistika yra negailestinga: daugiau kaip 85 proc. iš 275 000 moterų, kurios kasmet miršta nuo kiaušidžių vėžio, gyvena besivystančiose šalyse. Neturtingos ir pažeidžiamos gyventojų grupės negali sau leisti įsigyti brangių medicininių paslaugų ir vaistų, kuriuos dažnai tenka pirkti savo lėšomis – dėl to sergančiųjų šeimos dar labiau nuskursta.

Pages: 1 2

Contact Us