Ką sveikuoliai veikia pirmąją Naujųjų metų dieną

Dainius_KepenisDalis sveikuolių tą dieną pasitinka maudynėmis, ir visai nesvarbu, ar spaudžia 20 laipsnių šaltis, ar merkia lijundra.

Daug žmonių maudosi tuo pačiu metu įvairiose pasaulio šalyse. Juk sausio 1-oji – sveikuolių solidarumo diena!

Solidarumo diena

Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis puikiai prisimena savo viešnagę Bostone 1996-ųjų balandį, kur bėgo maratoną. Susipažinęs su Bostono grūdinimosi klubo atstovais išgirdo, kad šie sausio 1-osios rytą pamini maudynėmis vandenyje. Lietuvos sveikuoliui toptelėjo mintis: „Kodėl negalėtume to daryti visi tuo pačiu metu keliose šalyse?“ Jo pašnekovas pritarė – iš tiesų tai rodytų įvairiose šalyse gyvenančių grūdinimosi entuziastų solidarumą.

Taip jie ir sutarė. Amerikiečio Polo Robinsono vadovaujami Bostono grūdinimosi klubo atstovai 1997-ųjų sausio 1-ąją, kaip ir buvo įpratę, maudėsi įlankoje 9 valandą ryto (jie taip šventė jau ketvirtus metus), o Lietuvos sveikuolių sąjungos nariai solidarumo vardan į eketes nėrė apie 15 valandą – dėl laiko juostų skirtumo. Kitą dieną susisiekę klubų vadovai vienas kitam pranešė, kad Bostono įlankoje išsimaudė apie šimtą, o Lietuvoje – gerokai daugiau – apie 300 žmonių.

Kaip tiek daug „ruonių“ atsirado Lietuvoje 1997 m. – pirmaisiais šios iniciatyvos metais? Pasak D.Kepenio, stebėtis nevertėtų, juk Bostone buvo tik vieno klubo atstovai, o Lietuvoje – poros dešimčių.

Tradicinės maudynių vietosEkstremalu

Kur Lietuvos sveikuoliai maudosi pirmąją metų dieną?

Pasak D.Kepenio, Palangoje prie tilto pastarąjį dešimtmetį sausio 1-ąją į vandenį lenda maždaug 200–250 žmonių, Vilniuje daugiausia dėmesio sulaukia maudynės Gilužio ežere.

Kauno jungtinio sveikatos klubo vadovas Petras Sventickas pasakojo, kad pirmąją metų dieną ekstremalių maudynių gerbėjai tradiciškai susirenka Panemunės paplūdimyje prie pėsčiųjų tilto ir Lampėdžių karjere. Pasak jo, laikinojoje sostinėje tokia pramoga prieš 10–20 metų buvo populiaresnė negu dabar. Tada sausio pirmąją į vandenį pūkštelėdavo netoli šimto žmonių, dabar entuziastų mažiau – nuo poros dešimčių iki pusšimčio.

Šalto vandens entuziastų galima sutikti prie įvairių šalies ežerėlių, upių ir tvenkinių. P.Sventickas, tradiciškai Naujuosius metus sutinkantis su trijų brolių šeimomis Birštone, maudosi Birštono tvenkiniuose, kur susirenka ir nemažas būrelis vietinių sveikuolių. P.Sventickas pridūrė, kad Kaune yra apie dešimt entuziastų, kurie į šaltą vandenį neria metų sandūros minutėmis – Naujuosius sutinka atviruose vandens telkiniuose.

„Maudynių sausio 1-ąją idėja Lietuvoje lengvai prigijo, bet šios tradicijos laikosi tik Sveikatos mokyklos absolventai ir sveikuolių klubų atstovai. Kitose šalyse ši šventė tiesiog nepaprastai išpopuliarėjo. Pavyzdžiui, Olandijoje sausio 1-ąją maudosi dešimtys tūkstančių žmonių. Žinoma, ten žiemos kitokios, paprastai temperatūra būna pliusinė, nėra sniego“, – pasakojo Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas D.Kepenis.

Vilnietės buhalterės patirtis

Buhaltere sostinėje dirbanti Genė Slavinskienė kiekvieną šeštadienio rytą skuba išsimaudyti į miesto pakraštyje tyvuliuojantį Salotės ežerą. Taip ji daro jau devintus metus.

„Be maudynių žiemą tiesiog negalėčiau gyventi! O išsimaudyti sausio 1-ąją – šventas ir džiugus ritualas. Kiekvieną šeštadienį tik nubudus kojos pačios į paežerę veda, tad ką besakyti apie Naujuosius metus!“ – sako šešiasdešimtmetė. Pasak jos, žiemą maudytis ežere maloniau nei vasarą. Vasarą vanduo visada šaltesnis nei oras, o žiemą – atvirkščiai, lauke – keliolika laipsnių šalčio, o po ledu vandens temperatūra visada teigiama.

Ar toks grūdinimasis iš tiesų papildo energija ir padeda išvengti ligų? „Manau, kad taip, nors negaliu žinoti, kas būtų, jei nesimaudyčiau. Neprisimenu, kada buvau peršalusi, slogavau ar kosėjau. Sveikata nesiskundžiu, nei stuburo, nei sąnarių neskauda, pas gydytojus retai lankausi. Tiesa, mano kraujo spaudimas yra padidėjęs, tad vaistų gerti tenka“, – išsitarė moteris.

Aplinkiniai ne kartą ją perspėjo, kad žiemą maudytis esą nesveika. Tačiau moteris užtikrino, kad tai jai tikrai nekenkia. „Medikai maudynes žiemą vertina skeptiškai, ragina nepamiršti amžiaus. O man atrodo, kad būtent tai man ir leidžia nejausti metų“, – sako moteris.

O kaip pirmąkart įlindo į ledinį vandenį? „Tai padaryti lengviau su būreliu „ruonių“. Nuvažiavau į šventę Palangoje vasario mėnesį. Dar nežinojau, maudysiuosi ar ne, bet pabėgėjusi su sveikuoliais kelis kilometrus niurktelėjau į vandenį. Buvo puikus oras – tik 6 laipsniai šalčio“, – prisimena Genė.

Pages: 1 2

Contact Us