Kad šventės praeitų be nemalonumų

Šventės gydytojams – didysis darbymetis, per jas pagalbos prireikia didesniam skaičiui žmonių nei įprastomis dienomis. Kartais pagalbą reikia suteikti nedelsiant. Apie tai, kaip išvengti bėdų ir kaip elgtis, jei ligos ar traumos ištiko namuose, kalbamės su šeimos gydytoja Astute VAITULIONIENE.

Moteris alkoholis veikia stipriau

Moterims apsvaigimą sukelia kur kas mažesnės alkoholio dozės nei vyrams, nes alkoholis turi įtakos moterų hormonų balansui. Tyrimai parodė, jog išgėrusių moterų kraujyje itin padidėja hormono testosterono. Išgėrusių vyrų kraujyje hormonų kiekis lieka nepakitęs, tačiau jie tampa nepaprastai aktyvūs ir netgi agresyvūs – 1 gramas alkoholio suteikia tiek energijos, kiek 5 kilogramai mėsos.

Patarimas: prieš eidami į vakarėlį, išgerkite stiklinę šviežiai išspaustų morkų sulčių – jose esantys antioksidantai patikimai apsaugos skrandžio gleivinę nuo alkoholio poveikio.

Vairuoti galima tik kitą rytą

Svarbu žinoti tiems, kurie ruošiasi sėsti už vairo: tik ką išgertas alkoholis organizme pradeda skaidytis, tačiau per valandą mūsų organizmas įstengia neutralizuoti tik 7 gramus spirito. Todėl tas, kuris išgers du litrus alaus arba vieną litrą vyno, išsiblaivys ne anksčiau kaip po dešimties valandų!

Patarimas: sumažinti apgirtimo laipsnį galima davus pauostyti amoniako. Ant gabalėlio vatos užlašinkite 1–2 lašus amoniako ir kurį laiką (ne ilgiau kaip minutę) palaikykite priešais apgirtusiojo nosį 5–10 cm atstumu. Paskui išvėdinkite patalpą. Prie galvos pridėkite ką nors šalto.

O dabar keletas žodžių apie pagirias. Iš ryto vieniems padeda aspirino tabletė, išgeriama, vos tiktai nubudus. Užsigerti ją reikia negazuotu vandeniu. Labai efektyviai veikia specialūs vaistai, malšinantys pagirių sindromą, tačiau jais ne visada iš anksto pasirūpiname.

 Apsinuodijus – išplauti skrandį

Esama medžiagų, kurios ne tiktai sustiprina svaigalų poveikį, bet ir paverčia apgirtimą patologiniu. Paprastai šių medžiagų esama medikamentuose – jos sulaiko etilo spirito skaidymąsi. Negalima gerti svaigalų, jeigu vartojate vaistus.

Patarimas: jei kažkas apsinuodijo alkoholiu, būtina išplauti skrandį – sukelti vėmimą. Tai galima padaryti pirštu arba sugirdžius ligoniui šilto vandens su druska bei soda. Reikia stengtis, kad vemiant būtų pašalinta viskas, kas yra skrandyje. Vėmimo negalima sukelti, jei ištiko širdies priepuolis (arba įtariama, kad prasidėjo širdies infarktas), prasidėjo traukuliai, apsinuodijusysis yra nesąmoningas. Jei nukentėjusysis nesąmoningas, reikia paversti ant šono, pasirūpinti, kad neužspringtų (jei vemia). Paskui reikia duoti gerti daug skysčių, gliukozės, elektrolitų tirpalų (su kaliu ir karbonatais).

Jei skauda skrandį, graužia rėmuo

Šventinis stalas vargu ar lūš nuo dietinių valgių. Tuo tarpu visiškai sveikų žmonių, ypač miestiečių, praktiškai nėra. Todėl reikia būti pasirengusiems – organizmas gali įvairiai reaguoti į šventinį maisto maratoną. Rėmuo ima graužti tada, jei ir taip jau kenčiate tiek nuo padidėjusio, tiek nuo sumažėjusio skrandžio sulčių rūgštingumo. Nustatyti, kokiai grupei priklausote jūs, nesunku: jeigu jūsų organizmas labiau linksta į mineralinį vandenį negu į rūgščias sultis, vadinasi, rūgštingumas yra padidėjęs.

Patarimas: gastrito priepuolio metu arba esant nesveikai kasai pravers atitinkamas mitybos režimas švenčių išvakarėse. Išsivirkite pertrintos sriubos, ryžių nuoviro, pasigaminkite skystesnės bulvių košės, išgerkite šviežiai išspaustų bulvių sulčių. Šis maistas efektyvus ir kaip greitoji pagalba: skausmas kuriam laikui nurims. Tinka gerti žaliąją arbatą, jonažoles su ramunėlėmis, linų sėmenų arbatą. Na, ir, suprantama, jau žinomus ir vartojamus medikamentus.

 Jeigu švenčiate lauke

Rinkitės patogią, nevaržančią judesių aprangą. Pirmiausia pagalvokite apie avalynę – ji turėtų būti pritaikyta sezonui, nespausti kojų. Batai turėtų būti plokščiais padais, jokiu būdu netinka aukštakulniai.

Nušalti galima ir tada, kai temperatūra artima nuliui: jei oras drėgnas ir pučia vėjas, visada yra šalčiau. Dažniausiai nušąla rankų, kojų pirštai, ausys, skruostai. Pasirinkite tinkamus šias vietas pridengiančius rūbus. Geriausias šilumos izoliacines savybes turi vilnoniai, pusvilnoniai, medvilniniai, trikotažiniai audiniai. Viršutiniai drabužiai turėtų būti iš vėjui ir vandeniui nepralaidžios medžiagos. Skruostų apsaugai patartina naudoti riebius kremus.

Lauke venkite alkoholio – jis duoda apgaulingą šilumos pojūtį, todėl didėja nušalimų rizika. Sutrikus koordinacijai, didėja ir traumų pavojus.

Pages: 1 2

Contact Us