Kas kaltas dėl slogos

Kai užgula nosį, nežinai nė ką galvoti – ar išsivystė haimoritas, ar alergija užpuolė, o gal ir vėl perpūtė? Kaip nustatyti, kas kaltas dėl slogos?

  Sloga – ne bėda?

Atrodytų, kad sloga – nedidelė bėda. Vis dėlto, jeigu ji nepraeina kelias savaites, tai ne tik turi įtakos mūsų savijautai, bet ir apskritai pablogina gyvenimo kokybę. Užgulimas, išskyros iš nosies – jei šie simptomai tapo nuolatiniais jūsų palydovais arba atsiranda pernelyg dažnai, gydytojai ima kalbėti apie lėtinę būklę. Kokia priežastis: alergija naujai kiliminei dangai biure, nuolat vartojami nosies purškalai? O gal įprasto rinito fone jums vystosi haimoritas? Atpažinkite priešą, ir su juo susidorosite. Kartais lėtine sloga laikome keletą skirtingų nosies gleivinės būklių, tokių kaip alerginis rinitas, lėtinis (katarinis, hipertrofinis, vazomotorinis) rinitas ir daugelis kitų. Kiekvienas šių negalavimų turi savų priežasčių ir klinikinių požymių.

 Alerginis rinitas

 Alerginis rinitas yra lėtinė būsena. Tokia sloga gali būti ir sezoninė, ir tęstis ištisus metus. Pastaruoju atveju pasireiškia kaip lėtinė sloga. Jos priežastys gali būti įvairios, taip pat ir nulemtos paveldėjimo.

Priežastys. Lėtinį alerginį rinitą dažniausiai sukelia „naminiai“ alergenai: dulkių erkutės, pelėsiniai grybai, infekcinės kilmės alergenai. Tikimybė, kad organizmas į juos sureaguos, netiesiogiai susijusi su medžiagų apykaitos, funkciniais virškinamojo trakto sutrikimais, taip pat dėl nosies pertvaros deformacijos.

Požymiai. Išskirtinė alerginio rinito ypatybė yra dažnas čiaudulys. Išskyros iš nosies – vandeningos ir skaidrios. Kvėpuoti pro nosį sunku ir vakarop būklė pablogėja. Negydant simptomai gali pasunkėti, prie jų gali prisidėti kosulys, perštėjimas gerklėje, odos sudirgimas aplink nosies šnerves ir virš viršutinės lūpos, galvos skausmas, kraujavimas iš nosies. Taip pat atsiranda konjunktyvito požymių – akių gleivinės pažeidimų.

Diagnostika ir gydymas. Lėtinis alerginis rinitas gali varginti ištisus metus, bet labiau tikėtinas paūmėjimas pavasarį, kai ore labai padaugėja dulkių ir žydinčių augalų žiedadulkių. Kitaip negu sergant virusiniu arba bakteriniu rinitu, dėl alerginės slogos paprastai nepakyla kūno temperatūra ir nebūna intoksikacijos simptomų. Kovojant su šia slogos forma svarbu profilaktika – reikėtų vengti patalpų, kur yra daug alergenų, dažniau valyti dulkes drėgna šluoste, apriboti kontaktus su gyvūnais, plauti nosies ertmę druskos tirpalais. Kitas žingsnis – medikamentinis gydymas. Taikomi naujausios kartos antihistamininiai preparatai ir labai efektyvi vaistų grupė – hormonai kortikosteroidai“.

  Haimoritas

Haimoritas (vienas sinusito tipų) – tai nosies ančių uždegimas, gana dažnai pasitaikantis kaip rinito arba virusinių ligų, pavyzdžiui, gripo, komplikacija.

Priežastys. Haimoritas vystosi, jeigu viena nurodytų ūmių ligų nepraeina ilgą laiką, arba jeigu jos pasikartoja kelis kartus per 2–3 mėnesius. Dėl to gali būti kalta ir nosies sandara, trukdanti nutekėti skysčiams iš nosies ančių.

Požymiai. Haimoritui būdingos pūlingos išskyros iš nosies, gali būti nemalonus kvapas (kurį kartais jaučia ir pats ligonis), uoslės sutrikimas, dažni galvos skausmai. Lėtinio haimorito simptomai gali būti nestipriai išreikšti, tarytum paprasta sloga, lydima pasikartojančių galvos skausmų, taip pat skausmų akiduobėse ir mirksint.

Diagnostika ir gydymas. Kuo anksčiau liga diagnozuojama, tuo lengviau ją gydyti. Kai liga užleista, uždegimas sustiprėja, gali apimti akis ir pasireikšti rytiniu vokų tinimu bei konjunktyvitu.

 Slogos kronikos

 Žiemą ūmus rinitas kaip savarankiškas simptomas arba kaip vienas grupės peršalimo simptomų atsiranda labai dažnai. Jis vystosi peršalus arba dėl to, kad ant nosies gleivinės patenka infekcija. Sloga paprastai praeina per septynias dienas. Jeigu ji jus vargina gana dažnai ir ne tik žiemą ar pavasarį, be to, jos neįveikia įprasti nosies lašai, vadinasi, liga tapo lėtinė. Norint išgydyti tokį rinitą, būtina nustatyti, kokia tai atmaina, rasti priežastį ir parinkti tikslingą gydymą.

Pages: 1 2

Contact Us