Kas sukelia kosulį

Liaudies medicina

Žmonių, sergančių kvėpavimo takų ligomis, ypač padaugėja šaltuoju metų laiku. Mažai yra tokių, kurie žiemą ar pavasarį nesloguoja ir nekosėja.

Apie kvėpavimo takų ligų priežastis ir gydymą kalbamės su alternatyviosios medicinos žinovais.

 Kosuliu reaguojame į meilės trūkumą

 Zofija Tikuišienė, gydytoja-pulmonologė, fitoterapeutė

Pulmonologe dirbu jau 40 metų, kosulį gydau kiekvieną dieną. Išgirdusi, kaip skamba kosulys, beveik žinau, kaip jį reikės gydyti. Sunkiausia gydyti tą kosulį, kuris prasideda nuo virusinės infekcijos, o ypač tą, kuris skamba tarsi metalinis.

Kita kosulio rūšis – bakterinis, jį sukelia į žmogaus organizmą patekusi bakterija. Tokį kosulį sunkiausia gydyti vaikams.

Noriu pasakyti, kad visų ligų priežastys yra ne tik virusai, bakterijos ar alergijos. Yra ir gilesnių, dvasinių ligos priežasčių. Paprastai kosulys aiškinamas noru „suamsėti“ visam pasauliui, prašymu pažiūrėti, paklausyti žmogaus. Kosulys dažniau puola uždarus žmones ir vaikus, kuriems trūksta meilės.

Sloga – tarsi neišsakyta rauda, žinia, kad žmogui kažkas nesiseka.

Dusulys – tarsi emociniai spazmai, gyvenimo baimės ir nepasitikėjimo savimi išraiška. Jeigu vaiko tėvas ar mama yra itin griežti, o šis kenčia nuo tokio reiklumo – tai ir gali būti dažnai pasikartojančių kvėpavimo takų infekcijų priežastis. Apie šias filosofines ligų priežastis daug rašoma Lizos Burbo (Lise Bourbeau) ir Vitalijaus Sinelnikovo knygose. Todėl visada paklausiu pacientų, kokie santykiai yra jų namuose.

Šiandien atvedė 3 metų nuolat kosinčią mergaitę: mama nuolat dirba, namie beveik nebūna, dukra tarsi kosuliu jai sako: „Man tavęs labai trūksta“. Kad vaikai augtų sveiki, šeimoje turi būti daugiau meilės.

Ypač norėčiau atkreipti dėmesį į užsitęsusį kosulį – po juo gali slėptis labai rimtos bėdos: tuberkuliozė (TB), lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), kuri kartu su bronchine astma yra dažniausios kvėpavimo sistemos ligos, net onkologinės ligos. Sveikatos apsaugos ministro įsakyme, kurį patarčiau žinoti ir pacientams, sakoma: jeigu kosulys užsitęsia ilgiau nei 3 savaites, šeimos gydytojas turėtų siųsti pacientą pulmonologo konsultacijai ir atlikti radiologinius, kvėpavimo funkcijos bei kitus diagnostinius tyrimus. Kosinčiam žmogui labai svarbu atkreipti dėmesį į mitybą, tausoti savo emocijas, gerti skysčių, kurie ramina, suteikia daugiau energijos. Tam tinka ir vaistinės arbatos, mineralinis vanduo, gervuogių, spanguolių sultys, medus (jei žmogus nėra alergiškas), švelnioji homeopatija, druskų kambarys ir daug įvairių liaudiškų priemonių.

 Kosulį sukelia neteisinga mityba

 Lina Lukošienė, Ajurvedos akademijos vadovė, Lietuvos sveikos gyvensenos ir natūralios medicinos rūmų Tarybos pirmininkė

Bronchitą gali sukelti bet kokia viršutinių kvėpavimo takų infekcija ar dirginančios medžiagos, taip pat ir nevisavertis maistas, blogas virškinimas, kai nepašalinami toksinai, o plaučiuose ima kauptis gleivės (ajurvedoje tai vadinama „ama“). Taip pat stresas, blogi gyvenimo įpročiai, prasta kraujo apytaka, poilsio stoka – visa tai silpnina organizmo pasipriešinimą bronchus puolančioms bakterijoms. Gleivės kvėpavimo takuose trukdo tekėti orui, todėl kyla noras kosėti, o kosulio padarinys – bronchitas. Gerklės dirginimas, kosulys, spaudžiantis jausmas krūtinėje, sunkus kvėpavimas – tai pirmieji bronchito požymiai.

Ligos priežastis gali būti dūmai ar dulkės, fizinis pervargimas, valgiai ir gėrimai, turintys sausinamąjį poveikį, trachėjos užsikimšimas maisto dalelėmis. Kita priežastis – natūralių kūno poreikių (tuštinimosi ir šlapinimosi, alkio, troškulio, noro miegoti, čiaudėjimo, kosėjimo, kvėpavimo, žiovavimo, ašarų tekėjimo) slopinimas ir nepaisymas.

Ajurveda kosuliui gydyti taiko natūralias priemones. Kai kosulys sausas, padėti gali krūtinės ląstos masažas šiltu alyvuogių aliejumi, šilti drėgni kompresai. Į maistą reikėtų įsidėti po pusę šaukštelio lydyto sviesto, gerti šilto vandens ar arbatų.

Pages: 1 2

Contact Us