Kosulys – peršalimo ligų palydovas

Pradėti kosėti galima dėl įvairių priežasčių, tačiau kosulys visų pirma yra kvėpavimo takų ir plaučių ligų palydovas. Apie kosulio priežastis, jo gydymo būdus ir priemones kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės profesoriumi, Santariškių klinikų Pulmonologijos ir alergologijos centro vadovu, medicinos mokslų daktaru, gydytoju pulmonologu Edvardu Danila.

– Kosulys mus ypač kamuoja šaltuoju metų laiku. Kodėl?

– Dažniausia kosulio priežastis – ūminė virusinė respiracinė infekcija, kuri dažniau pasitaiko šaltuoju metu laiku – kai daug žmonių serga, o kosėdami apkrečia vieni kitus virusais. Į kvėpavimo takus patekę virusai pažeidžia bronchų gleivinę, šie tampa jautresni įvairiems veiksniams, tad ir pradedame kosėti. Žmogus neretai kosėja mėnesį–pusantro, kosulys baigiasi, kai bronchų gleivinė atsinaujina. Kartais kosulį gali lydėti skrepliavimas, gali būti girdimas švokštimas, gali atsirasti dusulys, nes bronchai spazmuoja. Taip atrodo ūmus kosulys.

Kita kosulio priežastis – įvairios lėtinės ligos, dažniausiai lėtinis bronchitas, kurį sukelia rūkymas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL), bronchinė astma ir kitos plaučių ligos. Kosulys gali būti ir tuberkuliozės, plaučių vėžio požymis. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kosulys gali būt ne tik dėl plaučių ligų. Sloguodamas, sirgdamas gastroezofaginiu refliuksu, vartodamas kai kuriuos vaistus širdies ligoms gydyti žmogus taip pat gali kosėti.

 – Tad kokios ligos labiausia kelia nerimą pulmonologams?

– Labiausia nerimą kelia LOPL – lėtinė progresuojanti kvėpavimo takų liga, pasireiškianti bronchų susiaurėjimu (bronchų obstrukcija), kuri yra dažna žmonių nedarbingumo ir net mirties priežastis visame pasaulyje. Nerimą kelia plaučių vėžys ir tuberkuliozė, ypač vaistams atspari jos forma.

 – Ar iš kosulio garso galima atpažinti kosulio tipą, jo priežastis, o gal ir numatyti gydymą?

– Kiekvienas kosulys turi tam tikrų ypatumų, bet jų nenorėčiau aptarinėti, kad neskatinčiau savigydos – be papildomų tyrimų dažnai ir gydytojams yra sunku nustatyti kosulio priežastis ir parinkti gydymo priemones. Reikėtų žinoti: jeigu persirgus viršutinių kvėpavimo takų infekcija kosulys trunka ilgiau nei 2 mėnesius, būtina kreiptis į gydytojus ir papildomai išsitirti. Taip pat – jei kosulys atsiranda be aiškios priežasties, be peršalimo, be slogos, jei kosulį lydi krūtinės skausmas, švokštimas, dusulys.

Ankstyva kvėpavimo sistemos ligų diagnostika, turbūt, yra labai svarbi jų gydymui. Ką šiuo klausimu turėtų žinoti žmonės?

– Kvėpavimo ligos – tai dažniausia priežastis, dėl kurios žmonės iki 65 metų (tiek vyrai, tiek moterys) kreipiasi į gydytojus. Plaučių ligų diagnostika šalyje nėra bloga. Deja, didelė dalis jomis susirgusių žmonių laiku nesikreipia į gydytojus. Jeigu rūkantis žmogus kosti, jam tai atrodo gana įprasta ir šį požymį ignoruoja. Rūkantiesiems reikėtų reguliariai pasitikrinti pas šeimos gydytoją, būtinai reikia bent kartą per metus atlikti krūtinės ląstos rentgenografiją ir plaučių funkcijos tyrimą.

 – Kodėl pagyvenę ir senyvi žmonės dažniau kosti?

– Pagrindinė pagyvenusių žmonių kosulio priežastis gali būti amžiaus sąlygoti organizmo pokyčiai: gleivinės sausėja ir plonėja, sunkiau atlieka savo funkcijas. Pavyzdžiui, plaučių ir bronchų gleivinės nesugeba gerai pašalinti susikaupusių gleivių, patekusių dulkių ir pan. Todėl pagyvenusiems žmonėms krenkšti yra įprasta. Bet jei žmogus kosti ypač dažnai, reikėtų pasitarti su gydytoju.

 – Ar gleivinės išsausėjimą ir plonėjimą galimą gydyti?

– Bronchų gleivinės plonėjimui gydyti priemonių nėra. Padėti gali pakankamas skysčių vartojimas – tada gleivinei lengviau krenkštimu pašalinti susikaupusį sekretą.

– Žmonės mano, kad gali padėti vitaminų A, E vartojimas?

– Deja, nėra duomenų, kad šie vitaminai padėtų atnaujinti bronchų ir plaučių gleivinę.

 – Pagyvenusiems žmonėms didelį pavojų kelia plaučių uždegimas. Kodėl jis kartais užpuola tarsi be jokios priežasties?

– Žmogus gali iš kitų pasigauti ūminę virusinę respiracinę infekciją. Virusas į žmogaus organizmą patenka įkvėpus arba užterštomis rankomis palietus akis, nosį, burną, lengvai pažeidžia gynybinę organizmo funkciją, ir žmogus greitai suserga. Plaučiai nėra izoliuoti nuo aplinkos, nosiaryklėje yra daug bakterijų, jos gali bet kada pradėti nevaldomai daugintis.

Pages: 1 2

Contact Us