Nuo ligų gelbsti visagalis česnakas

Teigiama, kad česnakai ir svogūnai yra vaistai nuo visų ligų. Ar tikrai? Ir kodėl tuo žmonės tikėjo bei gydėsi česnaku jau nuo senų senovės?

 Algimantas Vingras, vaikų gydytojas, Vilniaus universiteto medicinos fakulteto docentas

Įėjo į istoriją

Česnaką, kaip ir svogūną, žmonės vartoja nuo neatmenamų laikų. Egiptiečių papiruse (XV a. pr. Kr.), viename pirmųjų žinomų medicinos traktatų, pateikiami 22 česnakų receptai galvos, gerklės skausmams ir silpnumo priepuoliams gydyti. Graikų gydytojas Hipokratas (450–375 m. pr. Kr.) rekomendavo česnakus skirti atsiradus vidurių užkietėjimui, vandenei, gimdos augliams. Senovės romėnų istorikas Plinijus vyresnysis (I a.) rekomendavo česnakus nuo 61 ligos.

Prieš kelis tūkstančius metų Egipte piramides statantys vergai buvo maitinami česnakais, kad gerai dirbtų ir nesirgtų. Romos kariai jo valgydavo prieš mūšį, kad būtų drąsesni. Indijoje, Kaukaze tikima stebuklinga česnakų galia, vietoj talismano jį nešioja merginos, norinčios ištekėti.

Kuo naudingi česnakai:

 • gerina kraujotaką, mažina kraujo spaudimą;
 • plečia kraujagysles, mažina cholesterolio kiekį, lėtina kraujo krešėjimą, neleidžia formuotis trombams ir taip padeda išvengti infarkto, insulto (per dieną reikia suvalgyti ne mažiau kaip 1–2 skilteles);
 • mažina riebalų kiekį kraujyje, stabdo aterosklerozės progresavimą;
 • teigiamai veikia cukraus metabolizmą, mažina antsvorio atsiradimo galimybę (tai yra labai svarbu, nes antsvoris yra vienas veiksnių, skatinančių širdies ligas ir diabetą);
 • gerina veninę kraujotaką – tinka išsiplėtus venoms, atsiradus jų uždegimui, švelnina hemorojaus paūmėjimus;
 • žarnyne naikina organizmui nenaudingas bakterijas, grybelius;
 • padeda išvengti vidurių užkietėjimo;
 • didina darbingumą;
 • stabdo senėjimo procesą;
 • stimuliuoja ir pagyvina medžiagų apykaitą;
 • saugo imuninę sistemą, pasirūpina, kad padaugėtų ląstelių „žudikių“, kovojančių su virusais ir bakterijomis;
 • naikina mikrobus: česnakuose esančios medžiagos veikia kaip antibiotikai. Tie, kas kasdien valgo česnakų, greičiau atsikrato peršalimo ligų.

Česnakai liaudies medicinoje

 Reumatinėms ligoms gydyti. Kol skausmai aprims, patariama ant sąnario dėti šviežios česnakų tyrelės kompresą.

 Nuo slogos. Įsilašinkite į nosį česnakinio vandens: kelios skiltelės smulkiai sutarkuojamos ir užpilamos vienu–dviem šaukštais šilto virinto vandens, palaikoma apie 2 val.

Nuo kosulio. Krūtinę 3–5 kartus per dieną ištrinkite česnakais, valgykite šviežių daržovių mišraines su smulkintais česnakais. Jei peršalote, 2–3 skilteles sutarkuokite ir sumaišykite su tokiu pat kiekiu medaus. Naudinga valgyti česnakus su duona: 5–8 skiltelės smulkiai supjaustykite, uždėkite ant duonos riekės, užteptos sviestu.

Nuo anginos ir gerklės skausmo. Gerklę skalaukite česnakų sultimis, atskiestomis drungnu virintu vandeniu. Jomis patariama skalauti burną, jei pabrinko dantenos ar burnoje atsirado žaizdelių (opelių).

Nuo sumušimų. Minkštos, švarios medžiagos skiautę suvilgykite česnakų sultimis arba jų tyrele, uždėkite ant sumuštos vietos, pridenkite polietileno plėvele ir užriškite.

Nuo širdies ligų. Česnakai gelbsti, kai stenokardija sukelia dusulį. Vartokite tokį mišinį: 1 litras medaus, 10 citrinų, 10 česnakų ropelių. Sutrinkite, tyrę palaikykite 1 savaitę vėsioje vietoje. Gerkite  po šaukštelį 3 kartus per dieną.

Nuo aterosklerozės. Medaus ir česnakų mišinys vartojamas nuo kraujagyslių kalkėjimo (aterosklerozės). Vartokite be pertraukos 2-3 mėnesius.

Pages: 1 2

Contact Us