Švarus oras – ne prabanga, bet būtinybė

Akivaizdu, kad oro valymo filtrais “sugaudant” ligų sukėlėjus efektyviai mažinamas ligų plitimas.

KAIP IŠVALYTI PATALPŲ ORĄ?

Pigiausias ir populiariausias būdas yra vėdinti patalpas atidarant langus ar duris. Deja, tai labai nepatogus būdas. Be to, mažai efektyvus, nes lauko oras mieste irgi labai užterštas. Pati efektyviausia priemonė yra vėdinimo sistemos, kai patalpų oras nuolat keičiamas lauko oru, išvalytu įvairiais filtrais. Deja, tokių sistemų įsigijimo ir eksploatacijos brangumas riboja jų platesnį pritaikymą, ypač buityje.

Pati pigiausia ir efektyviausia priemonė yra patalpų oro valymas. Tam tikslui naudojami prietaisai yra sudaryti iš ventiliatoriaus ir įvairių oro filtrų derinių. Filtrai būna mechaniniai, cheminiai ir elektrostatiniai. Skiriasi jų konstrukcija, veikimo principas, efektyvumas bei eksploatacija.

Patys efektyviausi šiuolaikiniai filtravimo elementai yra “absoliutūs” arba “HEPA” ir elektrostatiniai filtrai. Šie sulaiko net mažiausius (0.01m) ir pavojingiausius oro teršalus: virusus, bakterijas, sporas ir kt. Jie minėtus teršalus sulaiko net 95-99.999 proc. efektyvumu. Populiariausi ir ekonomiškiausi filtrai yra elektrostatiniai kolektoriniai, nes yra plaunami, o ne keičiami (jie dar vadinami “amžinais” filtrais). Elektrostatinių kolektorių įsigijimo kaina tokia pati kaip ir HEPA, bet HEPA yra vienkartiniai: juos teks pirkti ir keisti kas 3-6 mėnesius.

Elektrostatiniai filtrai, dar vadinami elektroniniais, valo orą elektroforezės principu, t.y. vyksta elektrostatinės precipitacijos procesas. Šiuose filtruose išskiriamos dvi sekcijos: jonizacijos ir dalelių surinkimo (precipitacijos). Jonizacijos sekcijoje oro teršalų molekulės įgyja teigiamą arba neigiamą krūvį, t.y. tampa teigiamais arba neigiamais jonais. Šis procesas trunka vos vieną šimtąją dalį sekundės. Oro srauto nešamos įelektrintos teršalų dalelės patenka į stiprų elektrostatinį lauką, susidarantį tarp skirtingai įelektrintų plokštelių teršalų surinkimo (precipitacijos) sekcijoje.

Veikiamos šio lauko, dalelės prilimpa prie skirtingą krūvį turinčių plokštelių. Prie šių plokštelių teršalai prilimpa gana stipriai dėl molekulinės traukos ir teršaluose esančių lipnių komponentų: tepalų, dervų ir kitų nuosėdų. Todėl teršalai nuplaunami nuo plokštelių tik mirkant jas šiltame vandenyje su plovimo priemone arba ultragarsinėje spintoje.

Pažymėtina, kad elektrostatiniam oro valymui sunaudojama labai mažai elektros energijos, pvz., 2000 m3/val. oro išvalantis filtras sunaudoja tik 60 W. Lyginant su to paties efektyvumo mechaniniais (HEPA) filtrais, labai svarbus elektrostatinių filtrų privalumas – daugkartinis (amžinas!) jų naudojimas. Šių filtrų pasipriešinimas oro srautui yra šimtus kartų mažesnis negu HEPA grupės filtrų, o tai reiškia, kad ventiliatorius, pučiantis orą pro elektrostatinį filtrą, atitinkamai mažiau sunaudos elektros energijos.

Būtent dėl unikalaus efektyvumo ir labai mažų eksploatacijos kaštų elektrostatiniai filtrai yra nepralenkiami medicinoje, pramonėje, komercijoje ir buityje!

Pages: 1 2 3 4

Contact Us