Švarus oras – ne prabanga, bet būtinybė

Tyrimais nustatyta, kad šiuolaikiniame mieste oro jonų koncentracija nepakankama, t.y. 500-700 teigiamų ir 100/200 neigiamų jonų viename m3 oro. Tuo tarpu žmogui optimalus oro jonų kiekis yra atitinkamai 1000-2000 ir 800/1000. Tokią jonų sudėtį idealiai atstato modernūs oro filtrai ir filtravimo prietaisai.

Šiuo metu dažnai siūlomi pigūs “tarpiniai” produktai – tai oro valymo prietaisai su įvairiais gerai žinomų HEPA filtrų analogais, pvz., PRO-HEPA, NEO-HEPA ir pan. Dažniausia tokių prietaisų techninėse charakteristikose rašoma, kad jie irgi surenka submikroskopines ir mikroskopines (0.01-0.5 m dydžio) daleles, bet nenurodo, kokiu efektyvumu jas sulaiko – gal būt toks filtras sulaiko tik 5-10 proc. tokių dalelių? Taigi net negalima lyginti su 99.999 proc. originalaus HEPA efektyvumu.

Didelės koncentracijos kvapams ir dujoms neutralizuoti būtina naudoti cheminius (adsorbcinius) filtrus. Tai aktyvios anglies ir įvairių cheminių sorbentų filtravimo elementai, kuriuos būtina keisti kas 4-6 mėnesiai.

Oro valymo prietaisuose taikomi įvairių filtrų deriniai. Oro valymo prietaisų gamintojai taiko įvairias filtrų kombinacijas, tinkančias specifiniams tikslams. Vieni deriniai idealiai tinka tabako dūmų nautralizavimui ir visai kiti deriniai taikomi medicininiams tikslams. Filtrų derinių parinkimas yra labai atsakingas ir reikalauja specialių žinių, todėl patartina naudotis žinovo nuomone.

Teisingai pritaikyti oro valymo prietaisai palengvina kvėpavimą, apsaugo nuo daugelio ligų, pagerina savijautą ir darbingumą.

Gyd. Audrius ANDRIJAUSKAS

 

„Sveikas žmogus“ 1999 m. Nr. 9

 

Pages: 1 2 3 4

Contact Us