Peršalimas nepavojingas, jeigu elgiamės protingai!

Atėjo šaltas ruduo. Susigūžę, susitraukę slepiame veidus aukštose apykaklėse, tačiau žvarbus rudens vėjas vis tiek košia kiaurai. Sušalome. Vakare pradeda skaudėti galvą, užpuola sloga ir kosulys. Kaip įveikti peršalimą? Apie tai kalbamės su šeimos gydytoja Vilma Besakirskiene.

 Ar tiesa, kad peršalimo ligas sukelia ne šaltas vėjas, o virusai?

Virusinės kilmės ligos ir peršalimas yra skirtingos ligos, nors požymiai – panašūs. Virusinė liga yra infekcinė, ji gydoma antivirusiniais vaistais, o peršalimą galima įveikti organizmą stiprinančiomis priemonėmis. Žinoma, tos pačios priemonės padeda įveikti ir virusus.

Kaip gydytis peršalus? 

Pirmosiomis dienomis reikėtų gydytis natūraliomis priemonėmis, tačiau ligos simptomams nepraėjus ir trečią dieną, būtina kreiptis į gydytoją. Susirgus reikia gerti kuo daugiau skysčių, kurie padeda išplauti virusus, ir padidinti vitamino C dozę – šis vitaminas stabdo virusų dauginimąsi ir stiprina imunitetą. Reikėtų pavartoti dezinfekuojančių purškalų gerklei, prasiplauti nosį. Juk virusai patenka pro kvėpavimo takus.

O jei sergame be temperatūros?

Be temperatūros – dar blogiau! Pakilusi temperatūra yra organizmo kovos su liga požymis, ji rodo, kad susidarė pakankamas kiekis „karių“, kurie pradėjo priešintis virusui ar infekcijai.

Jei temperatūra pakilo dėl bakterinės infekcijos, būtina gerti antibiotikus, tačiau nustatyti ligos kilmę ir išrašyti tinkamus vaistus gali tik gydytojas. Todėl trečią parą, bendrai savijautai nepagerėjus (jei vis dar jaučiate silpnumą, nepraeina kosulys ir kyla temperatūra), kreipkitės į gydytoją. Jis padarys tyrimus ir nuspręs, ar užtenka tik bendro stiprinančio gydymo, ar jau būtini antibakteriniai vaistai. Esant peršalimui ar lengvai virusinei infekcijai, trečią dieną savijauta turi pradėti gerėti.

O jeigu sloga ar kosulys tęsiasi savaitę ar dvi?  

Jei sloga tęsiasi dvi savaites, ji dar nelaikoma užsitęsusia. Kosulys, jeigu nėra karkalų – taip pat, tačiau kraujo tyrimą pasidaryti reikia. Gydytojas turėtų sekti, kad liga nesikomplikuotų.

Jei peršalo mažas vaikas, ar gydant laikytis tų pačių patarimų?

Jei bendra būklė gera, o vaikas tik sloguoja ir pakosi, galima tiesiog pora dienų jo neleisti į lauką, net gydytojo nekviesti. Mažylio krūtinėlę ir pėdutes patrinkite šildomaisiais tepalais, praplaukite nosį, papurkškite gerklę, duokite kuo daugiau šiltos arbatos. Net jei pakilo neaukšta temperatūra (iki 38 laipsnių), vaiko nereikia guldyti į lovą. Tačiau jei vaikas pats prašosi paguldomas, yra vangus, mieguistas, atsisako valgyti – pačią pirmąją ligos dieną reikia kreiptis į gydytoją.

Na, o jeigu mes save laikome stipruoliais? Sloguodami, kosėdami, užkimę, skaudančia galva keliaujame į darbus, vaikštinėjame po parduotuves? 

Labai blogai! Peršalimas ar gripas nėra pavojinga liga, pavojingos tik komplikacijos. Jos gresia, jei  žmonės neišsiguli, nepasveiksta, o bando „pravaikščioti“ ligą. Vaikščiojantys ligoniai ne tik kitus užkrečia, bet ir save pasmerkia ilgai ir sunkiai sirgti. Juk peršalusio žmogaus imunitetas jau yra viruso paveiktas, dėl to nusilpęs, tad vaikštinėdami po lauką rizikuojame pasigauti papildomą infekciją.

O jei prisigeriame vaistų ir vis tiek einame į darbą? 

Jei liga prasideda darbe, galima išgerti paracetamolio ir keliauti namo, tačiau jei ir kitą rytą, blogai jausdamiesi, išgersite vaistų ir eisite į darbą, nebus gerai. Tabletės tik palengvina simptomus, silpnina jau ir taip nusilpusį organizmą, kuris kovoja su virusine infekcija, o gal – paprasčiausiu peršalimu. Jeigu jaučiatės neblogai, tai pirmas dvi dienas, šiltai sėdėdami namie, kartu su arbatomis, vitaminais ir purškalais galite pavartoti ir uždegimą slopinančių vaistų, tačiau po 2 dienų patiems gydytis jau nepatartina.

Šis straipsnis buvo atspausdintas žurnale „Šeimos sveikata“.

SS_LOGO.indd

 

Contact Us