Rūkymas – ankstyvos mirties priežastis

Jūratė Kriaučiūnienė

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė

 Tyrimų duomenimis, apie 13 milijonų Europos Sąjungos gyventojų kenčia dėl lėtinių neinfekcinių ligų, kurias sukelia rūkymas. Rūko net 29 proc. ES gyventojų, o dėl šio žalingo įpročio apie 700 000 žmonių kasmet miršta.

 Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pažymi, jog pernelyg ankstyvos mirties ir daugybės lėtinių ligų galima išvengti, nepradėjus rūkyti ar nustojus vartoti tabaką. Kaip rodo apklausos, trys iš keturių vartojančiųjų tabaką norėtų pakeisti tokį savo elgesį, tačiau dėl stiprios fiziologinės ir psichologinės priklausomybės tik 7 proc. geba savarankiškai, be kitų pagalbos visiškai atsisakyti rūkymo.

Išsivalyti nuo kenksmingų medžiagų galima

 Daugelis tabaką vartojančių asmenų mano, kad po ilgalaikio rūkymo pakenkimai sveikatai negrįžtami ir mesti rūkyti nebėra prasmės. Tai netiesa. Tyrimų duomenimis, po 12 valandų anglies monoksido arba smalkių (sukeliančių deguonies trūkumą organizme) kiekis kraujyje sumažėja iki normalaus lygio.

 

PSO praneša, jog nustojus rūkyti:

* po 20 min. sumažėja širdies susitraukimų skaičius, o kraujo spaudimas sunormalėja;

* po 2–12 savaičių pagerėja kraujo apytaka bei kvėpavimo funkcijos;

* po 1–6 mėnesių silpnėja/išnyksta varginantis kosulys, dusulys, kurį sukelia rūkymas;

* po 1 metų perpus sumažėja rizika susirgti širdies ligomis;

* po 10 metų perpus sumažėja rizika susirgti plaučių vėžiu, taip pat sumažėja kitų vėžinių susirgimų rizika, palyginti su rūkančiaisiais.

Kaip kenkia pasyvus rūkymas

Pasyvus rūkymas, kai rūkančiojo iškvėptus tabako dūmus įkvepia kitas asmuo, kasmet pražudo apie 600 000 žmonių. PSO duomenimis, trečdalis pasyvaus rūkymo aukų yra vaikai, kurie dažnai priversti kvėpuoti tėvų iškvėptais tabako dūmais. Valanda, praleista prirūkytoje patalpoje, prilygsta vienos cigaretės surūkymui.

Mesti rūkyti niekada ne vėlu

Bristolio universitetas nustatė, kad viena cigaretė sutrumpina tikėtiną gyvenimo trukmę 11 minučių.

Mesti rūkyti niekada nevėlu, kadangi tokio poelgio nauda sveikatai akivaizdi.

PSO skelbia, jog kuo anksčiau žmogus meta rūkyti, tuo labiau gali pailginti savo gyvenimo trukmę:

  • nustojus rūkyti maždaug 30-ies, vidutinė gyvenimo trukmė pailgėja iki 10 metų;
  • nustojus rūkyti maždaug 40-ies, vidutinė gyvenimo trukmė pailgėja 9 metais;
  • nustojus rūkyti maždaug 50-ies, vidutinė gyvenimo trukmė pailgėja 6 metais;
  • nustojus rūkyti maždaug 60-ies, vidutinė gyvenimo trukmė pailgėja 3 metais.

Kaip „išgyvendinti“ rūkymą

2012 m. žiniasklaidos agentūros „Bloomberg“ duomenimis, Lietuva pagal sveikatos rodiklius užima 81 vietą tarp 145 pasaulio valstybių, kuriose gyventojų skaičius ne mažesnis kaip 1 mln. Lietuvos piliečių sveikatos kokybė įvertinta tik 43,54 proc., o štai Airija užima 19 vietą pagal šį reitingą, ir sveikatos kokybė šioje šalyje siekia net 79,91 proc.

Vis dėlto Airijos Vyriausybė nėra patenkinta savo šalies gyventojų sveikatos rodikliais. Planuojama imtis naujos sveikatos politikos ir griežtos rūkymo prevencijos – „2025 m. – Airija be tabako“. Šia politika per 12 metų siekiama „išgyvendinti“ rūkymą iš valstybės. Planuojama, kad rūkytų mažiau nei 5 proc. šalies gyventojų, o jaunimui nerūkymas taptų norma. Pagrindinės politikos kryptys – sugriežtintų rūkymo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų priėmimas ir vykdymas, vaikų apsauga nuo žalingo tabako poveikio, visuomenės švietimas apie rūkymo keliamą pavojų, pagalbos teikimas tiems, kurie nori mesti rūkyti.

Pages: 1 2

Contact Us