Širdies infarktas ištinka netikėtai

Dedulia2Pasaulinė širdies federacija skelbia, kad mažiausiai 80 procentų priešlaikinių mirčių nuo širdies ligų galima būtų išvengti. Apie tai, kaip laiku atpažinti gresiantį infarktą, kalbamės su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų gydytoja kardiologe Žaneta Petrulioniene.

Kada reikia kreiptis į gydytoją? Ar kiekvienas skaustelėjimas krūtinėje jau yra rimtos ligos pradžia?

Pirmieji išeminės arba koronarinės ligos požymiai pasireiškia kaip vadinamoji krūtinės angina. Krūtinės anginos skausmas dažniausiai atsiranda fizinio krūvio arba psichoemocinės įtampos metu. Staiga atsiranda skausmas už krūtinkaulio, priverčiantis žmogų stabtelėti. Pastovėjus, pailsėjus – praeina. Gali tas pat atsitikti ir susinervinus – dėl streso pakyla kraujospūdis ir žmogus pajunta skausmą. Daug blogiau, jeigu tokie nemalonūs pojūčiai atsiranda esant ramybės būsenos. Kartais pabudę naktį arba paryčiais žmonės pajunta kažką negero – visi gerai žino, kad paryčio valandos širdininkams – pačios rizikingiausios.

Sako, kad gresiant infarktui pradeda pykinti ir skaudėti kairiąją ranką?

Dažniausiai žmogų priverčia sustoti už krūtinkaulio atsiradęs skausmas, spaudimas, smaugimas. Kartais ligoniai pasakoja, kad spaudimą ir smaugimą pajunta labai aukštai, krūtinkaulio viršuje. Rečiau – žemai, maždaug skrandžio srityje. Kartais skausmas persimeta į kairįjį petį, netgi nueina iki karės rankos pirštų. Gali plisti net gerkle aukštyn, iki apatinio žandikaulio, retais atvejais pacientai skundžiasi apatinio žandikaulio skausmu. Skausmas gali plisti į nugarą, tarp menčių – dažniau skauda po kairiąja mente.

Jeigu pacientas jaučia, kad kažkas jam pradėjo trukdyti greičiau eiti, lipti laiptais, jeigu jam nesinori sportuoti, daug vaikščioti, atrodo, kad lyg kažkas trukdo – reikia manyti, kad tai gali būti pirmieji širdies ligos požymiai, prasidedanti krūtinės angina.

Retesniais atvejais liga gali pasireikšti dusuliu – žmogus negali greičiau eiti, nes pradeda dusti. Kai kurie žmonės jaučia, kad širdis daužosi, permuša, plaka netvarkingai. Jiems prasideda širdies aritmija, tuo pačiu metu gali atsirasti dusulys, smaugimas ir skausmas už krūtinkaulio.

Ar greitai krūtinės angina gali pereiti į infarktą?

Krūtinės angina yra tarsi perspėjimo signalas, kad gresia infarktas. Labai gerai, jeigu pacientas, pajutęs vadinamąją stabiliojo krūvio krūtinės anginą, kreipiasi į gydytoją. Tada atliekami tyrimai, patikrinama, kaip širdis reaguoja į krūvį. Nustatę, kad yra bėdų širdies kraujagyslėse, gydytojai gali žmogui padėti. Nukreipia į stacionarą, ten atliekama koronarografija. Gydytojai kraujagysles gali išplėsti arba įdėti stentą – mes dažniausiai tai padarome per kateterį, per kraujagyslę, netgi nereikia atverti krūtinės ląstos. Taip žmogų pagydome ir jo neištinka infarktas.

Tačiau dažnai žmonės tiesiog krinta vietoje be jokių krūtinės anginos požymių.

Taip, praktika rodo, kad koronarinė širdies liga kartais prasideda be jokių perspėjamųjų signalų. Visą laiką jautęsis sveikas, vieną dieną žmogus pajunta progresuojančius skausmus už krūtinkaulio, tačiau, besivystant miokardo infarktui, jie būna stipresni ir dažniausiai prasideda esant ramybės būsenos. Skausmas didėja, nepadeda jokie vaistai. Infarkto metu skausmas yra plėšiantis, plintantis į gerklę, į kairę ranką ir tarp menčių, į nugarą. Atsiranda dusulys, ritmo sutrikimas, pykinimas, vėmimas, mirties baimė. Jeigu skausmai užtrunka 20 minučių ir daugiau, reikia manyti, kad vystosi infarktas ir skubiai kviesti greitąją pagalbą. Dabar jau svarbi kiekviena minutė. Reikia skaičiuoti laiką nuo skausmo pradžios iki priėmimo skyriaus, paskui – iki operacijos. Kuo tas laikas yra trumpesnis, tuo didesnė tikimybė, kad širdies raumuo bus išgelbėtas. Jeigu užtruksime keletą valandų, skausmas užsitęs, o širdies raumenyje įvyks negrįžtamų pokyčių – jis nekrozuos. Nekrozė – širdies raumens apmirimas – dažniausiai būna negrįžtamas. Dėl to taip svarbu yra laiku suspėti į ligoninę.

Dažniausiai žmonės į pirmuosius širdies ligos požymius nekreipia dėmesio – galvoja, paskaudės ir praeis.

Tai yra blogai, nes krūtinės angina gali tęstis ilgai, tačiau vieną dieną, kraujagyslei užsikimšus krešuliu, prasideda infarktas. Tada jau svarbios minutės. O jeigu gydymo įstaiga, kurioje galima atlikti kraujagyslės atvėrimo procedūrą, yra toli, jeigu žmogus gyvena už keliasdešimties kilometrų? Kelionė gali užtrukti kelias valandas. Taip ir iškeliauja į aną pasaulį. Gydytojai gali padėti tik tada, kai atsiranda pirmieji infarkto požymiai.

O geriausia pradėti apie tai galvoti tada, kol dar nėra jokių krūtinės anginos požymių. 60–70 procentų vyrų infarktas pakerta iš karto.

Ką daryti, kad taip neatsitiktų?

Reikia žinoti savo rizikos veiksnius, tikrintis profilaktiškai ir infarkto nelaukti. Paveldimumas – vienas pagrindinių rizikos veiksnių. Tam vyrui ar moteriai, kurio artimi giminės sirgo infarktu ar insultu, anksti mirė, sirgo diabetu ar kentėjo dėl per aukšto kraujospūdžio, reikėtų dažniau tikrintis sveikatą.

Pages: 1 2

Contact Us