Širdies ligos. Likimai

Gyvena su dovanota širdimi

 Eglė Eitutytė neslepia savo istorijos. Ji viešai pasakoja apie tai, nes nori, kad žmonės daugiau sužinotų apie donorystę. Juk ji džiaugiasi gyvenimu tik dėl kitų gerumo: beveik prieš aštuonerius metus Eglės krūtinėje pradėjo plakti kito žmogaus širdis. O viskas prasidėjo nuo paprasčiausio peršalimo…

Išeidamas dovanok gyvenimą

Eglė dirba, vaikšto gatvėmis, šoka ir linksminasi su draugais, sportuoja. Gyvena kaip ir visi. Tik patys artimiausi žino, kad jos širdis yra… pakeista. Naują širdį ir naują gyvenimą jai dovanojo Santariškių kardiochirurgų komanda, vadovaujama Vytauto Sirvydžio, ir tie geri nepažįstami žmonės, kurie sutiko Eglei atiduoti savo mirusio brangaus žmogaus širdį.

Daugybę kartų esame girdėję ar matę skatinant donorystę: „Išeidamas dovanok gyvenimą kitam“. Eglės draugai sako šios frazės tikrąją prasmę suvokę tik po operacijos. Tada apsisprendė įgyti donorų korteles.

Moteris gyva tik kitų žmonių dėka. Tų, kurie klaikaus liūdesio akimirką pagalvojo ir apie ją, padovanojo jai savo artimo, mylimo, bet jau mirusio žmogaus kūno dalelę. Ji nepažįsta šių žmonių, bet yra jiems nepaprastai dėkinga.

Nelemta bakterija

Viskas prasidėjo gana seniai, 1992 vasarą. Eglei buvo 19 metų. Baigusi vidurinę mokyklą ji ruošėsi stoti į universitetą, studijuoti teisę. Vieną itin karštą vasaros dieną mergina lindėjo tarp šaltų gimtojo miestelio bažnyčios mūro sienų ir tvarkė bažnyčios archyvą. Sušalusi pasišildyti ji nueidavo į saulėtą bažnyčios šventorių.

Baigusi darbus pasijuto nekaip – pradėjo skaudėti galvą, laužyti kaulus. Po poros dienų pakilo temperatūra, net iki 40º C. Eglės šeima tomis dienomis ilsėjosi pajūryje, tad mergina niekam nieko nesakė, tik išgėrė temperatūrą mažinančių vaistų. Po keturių dienų temperatūra nukrito. Dabar mergina mano, kad tikriausiai tai ir buvo infekcinio miokardito (širdies raumens uždegimo, kaip jai vėliau paaiškino gydytojai) pradžia – gal nuo peršalimo, o gal nuo bažnyčios knygose lindėjusios bakterijos.

Tą vasaros negalavimą Eglė visiškai pamiršo. Prisiminė tik studijuodama – pajuto širdies permušimus ir neįprastą silpnumą. Gydytojas kardiologas liepė gultis į ligoninę. Ten mergina ir sužinojo netikėtą diagnozę: jos širdies raumens dalis neatitaisomai pažeista.

Sportuoti Eglė negalėjo, tačiau gyveno įprastą gyvenimą. Priprato prie širdies negalavimo ir išmoko nekreipti į tai dėmesio. Dešimt metų būklė neblogėjo, širdies kardiograma nesikeitė, tad mergina savo ligą ir vėl pamiršo.

Gedimino prospektas kyla į kalną?

„Pamaniau, kad susirgau kvėpavimo takų liga, nes pradėjau dusti, – pasakojo Eglė. – Net išvažiavau į pietus pailsėti. Grįžusi iš tiesų pasijutau geriau. Tačiau po kurio laiko pasidarė sunku kopti laiptais į penktą aukštą, o eidama Gedimino prospektu pajutau, kaip stipriai jis kyla į kalną.“

Ar mes, sveikieji, kada nors pastebėjome, kad Gedimino prospektas kyla aukštyn Seimo link, o leidžiasi žemyn – Katedros link?

„Sutino kojos, – toliau pasakojo Eglė, – o naktimis taip dusdavau, kad net atsisėsdavau lovoje – tik taip atgaudavau kvapą. Kol susiruošiau nueiti pas gydytoją, praėjo dar kelios dienos.

Santariškėse išgirdau, kad mano širdies būklė labai bloga. Padėti gali tik širdies persodinimo operacija. Išgirdusi diagnozę, apstulbau. Supratau, kad nieko pakeisti negaliu – tik pasitikėti chirurgais ir likimu. Mane ištyrė ir įrašė į eilę žmonių, laukiančių širdies transplantacijos.“

Belaukiant naujos širdies

Eglė žinojo, kad laukti gali tekti ilgai. Žinojo ir tai, kad kai kurie ligoniai taip ir nesulaukia donoro. Žmonės su dirbtine širdimi visur turi nešiotis lagaminėlį su elektros baterijomis, nes kitaip širdis gali sustoti. Laikinai jos būklę pagerino širdies stimuliatorius. Pasijutę geriau žmonės kartais atsisako daryti širdies persodinimo operaciją, jiems atrodo, kad galima palaukti kito donoro. O tas kitas, būklei pablogėjus, dažniausiai laiku ir neatsiranda… Tada prijungiama dirbtinė širdis. „To tikrai nenorėjau, – pasakojo moteris. – Tad kai man pranešė, kad yra donoras, labai greitai apsisprendžiau.“

Kai Eglei iš ligoninės paskambino pirmąjį kartą, ji atvažiavo ir buvo pasiruošusi operacijai, tačiau žuvusiojo giminės taip ilgai delsė duoti sutikimą, kad donoro širdis sustojo. Antrąjį kartą vėl teko nusivilti – žuvusiojo tėvai nesutiko. Trečiąjį kartą atsiradus donorui Eglė buvo peršalusi, tad jos nebuvo galima operuoti. Gyvybę išgelbėjo ketvirtasis kartas.

Pages: 1 2 3

Contact Us