Šlapia problema

Ausra_CerniauskieneŠlapimo nelaikymas (arba nevalingas šlapimo ištekėjimas) kankina apie 300 tūkstančių Lietuvos žmonių. Daugelis jų yra įsitikinę, kad tai natūrali senėjimo dalis, tačiau tai nėra tiesa. Ši bėda vargina ir jaunus žmones. Tačiau gera naujiena yra ta, kad šiuolaikinė medicina „šlapias bėdas“ nesunkiai įveikia.

Apie šlapimo nelaikymą sukeliančias priežastis ir šios ligos gydymo būdus žurnalistė Daiva ČERVOKIENĖ kalbėjosi su Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Urologijos skyriaus gydytoja urologe, docente Aušra ČERNIAUSKIENE.

Dažniau serga moterys

Inkontinencija – taip moksliškai vadinamas šlapimo nelaikymas – yra būklė, kai nevalingai išteka bet koks kiekis šlapimo. Jo nelaikymas priskiriamas prie tokių ligų, kurios labiausiai paveikia žmogaus gyvenimo kokybę (greta Alzheimerio ligos, insulto). Ši moterų bėda dažnesnė negu cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija, tačiau moterys gėdijasi apie ją kalbėti. Šlapimo nelaikantis žmogus patiria daug problemų – medicininių, psichologinių, socialinių, mažėja jo fizinis aktyvumas ir darbingumas, kinta elgesys, izoliuojamasi nuo visuomenės, trinka šeimos santykiai. Dėl šios problemos dažniau kenčia vyresnio amžiaus moterys.

Nukenčia savigarba

Normali šlapimo pūslės talpa – apie 400 ml. Esant reikalui, ji gali išsiplėsti iki 700 ml ir daugiau. Jos kaklelyje yra ją uždarantis raukas, kuris neleidžia ištekėti šlapimui. Visą šlapinimosi sistemą kaip hamakas laiko dubens dugno raumenys, nuo jų tonuso labai priklauso šlapinimosi procesas. Gimda ir šlapimo pūslė yra labai arti viena kitos, todėl nėštumai ir gimdymai, bet kokia gimdos patologija, jos pašalinimas turi įtakos šlapinimosi funkcijai.

„Šlapinimosi procesą reguliuoja sudėtingi nerviniai ryšiai. Noras šlapintis pajuntamas, kai pūslė prisipildo maždaug iki pusės, bet žmogus dar gali kentėti. Pūslėje vis daugėjant šlapimo, didėja spaudimas, tempiami šlapimo pūslės raumenys siunčia signalą į smegenis, kurios analizuoja situaciją. Jeigu situacija palanki šlapintis, einame į tualetą, šlapimo pūslė iš smegenų gauna signalą susitraukti, o šlapimo pūslės sfinkteris (šlapimo ištekėjimą reguliuojantis šlaplės raumuo) – atsipalaiduoti. Jei situacija nepalanki, pvz., arti nėra tualeto nėra, pūslei siunčiamas signalas išsiplėsti, o sfinkteriui – susitraukti ir laikyti šlapimą tol, kol bus patogu šlapintis.

Trys pagrindinės rūšys

Gydytoja urologė doc. Aušra Černiauskienė teigia, kad išskiriamos trys pagrindinės moterų šlapimo nelaikymo rūšys: nelaikymas fizinio krūvio metu (kai šlapimo nevalingai išteka esant fiziniam krūviui, kosint, čiaudint, šokant), nelaikymas dėl šlapimo pūslės hiperaktyvumo (nestabilumo) bei mišrus.

Šlapimo nelaikymas fizinio krūvio metu (49 proc. atvejų) atsiranda dėl šlapimo pūslės rauko pakenkimo arba šlapimo pūslės nusileidimo. Tai nutinka dėl raumenų, nervų sistemos ir dubens diafragmos pažeidimų, kuriuos sukelia nėštumai, gimdymo traumos, operacijos, menopauzė, pernelyg sunkus fizinis darbas ir aktyvus sportas, lėtinis bronchitas, vartojami vaistai.

Šlapimo nelaikymo dėl šlapimo pūslės hiperaktyvumo (22 proc. atvejų) priežastis gali būti stuburo traumos, įgimtos ligos, smegenų kamieno pakenkimai, neurologinės, urologinės, ginekologinės ligos, įvairūs vaistai. Šiuo atveju sutrinka šlapimo pūslės kontrolė iš nervinių centrų. Mišrus šlapimo nelaikymas – jau išvardytų mechanizmų derinys (29 proc. atvejų). Dažniausia vyrų šlapimo nelaikymo priežastis – prostatos operacijos.

Kada kreiptis į gydytoją?

Ar reikia nerimauti, jei šlapimo išteka tik vienas kitas lašelis? Gydytoja sako, kad reikia susirūpinti jau dėl pirmųjų lašelių, mat šlapimo nelaikymas prasideda po truputį ir laikui bėgant, jei nieko nedaroma, tik didėja. Pirmoji pagalba atsiradus „lašeliams“ – fiziniai pratimai dubens dugno raumenims stiprinti, dažniausiai žinomi kaip Kėgelio pratimai.

„Šlapimo nelaikymas nėra žmogaus sveikatai grėsminga būklė, nuo to nemirštama, tačiau tai yra didelė socialinė, ekonominė, psichologinė ir medicininė problema sergančiajam. Ilgai delsti nepatariama, reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris apžiūrės, paskirs tyrimus ir gydymą, esant reikalui – nusiųs urologo konsultacijai, nes užleidus ligą, gydymo rezultatai prastėja, – sakė A.Černiauskienė. – Norint diagnozuoti šlapimo nelaikymo tipą, labai svarbu ligonio apklausa, apžiūra, specialūs tyrimai. Ne mažiau svarbu ir šlapinimosi dienoraščio pildymas – žmogus turi žymėti, kiek skysčių išgeria per parą ir kiek kartų, kokiais kiekiais šlapinasi, kada nevalingai išteka šlapimo.“

Padeda chirurginis gydymas

Kaip gydomas šlapimo nelaikymas, jei Kėgelio pratimai nepadeda? Gydytoja urologė A.Černiauskienė sako, kad pirmiausia taikoma psichoterapija, elektrostimuliacija, kineziterapija (tarpvietės ir dubens dugno raumenų treniravimas specialiais pratimais arba aparatais), esant reikalui, rekomenduojami vaginaliniai implantai.

Pages: 1 2

Contact Us