Šventės – ne priežastis atidėti rūpestį sveikata

NeverauskasDažnai žmonės užsimiršta ir neatkreipia dėmesio į sunkiau atpažįstamus, lėčiau besivystančius ir palyginti nestiprius, bet labai reikšmingus simptomus. Jie praneša apie prasidėjusią ligą, kurią skubiai reikia pradėti gydyti.

10 simptomų, kurių negalima ignoruoti, jums aprašė medicinos daktaras, Senėjimo prevencijos ir funkcinės medicinos draugijos prezidentas Julius NEVERAUSKAS.

 

  1. Jeigu dėl nežinomų priežasčių jums krinta svoris. Tai gali būti vėžio, liguistai padidėjusios skydliaukės veiklos, kepenų funkcijos sutrikimo, depresijos ar sutrikusio medžiagų pasisavinimo iš virškinamojo trakto požymis.
  2. Nuolat arba dažnai karščiuojate. Kreipkitės į gydytoją, jeigu kūno temperatūra yra 37,5 ºC ilgiau nei savaitę, o jei jus krečia šaltis ir temperatūra artėja prie 39 ºC, nedelskite nė dienos. Tai gali būti slaptų infekcijų (tuberkuliozės arba šlapimo takų infekcijos) simptomas. Karščiavimu gali pasireikšti ir onkologinė liga – limfoma.
  3. Jeigu atsirado oro trūkumo jausmas. Nedelsdami skambinkite greitajai pagalbai, jeigu staiga pradėjote dusti įprasto fizinio krūvio metu, ramybės būsenos ar pasilenkę. Tai gali būti širdies ligos arba krešulio plaučiuose simptomas. Ne toks staigus dusulys gali signalizuoti apie plaučių ligą, astmą, besivystantį širdies nepakankamumą, net nerimo ar panikos priepuolį.
  4. Pasikeitus tuštinimuisi. Kreipkitės į medikus, jei stipriai viduriuojate daugiau kaip dvi dienas; jei lengvai viduriuojate ilgiau nei savaitę; viduriai laikosi užkietėję ilgiau kaip dvi savaites; vargina pilvo spazmai; pastebėjote kraują išmatose arba jos yra labai tamsios. Tokie požymiai gali rodyti žarnyno infekciją, uždegimą arba vėžį.
  5. Staiga pasikeitus psichinei būklei ar elgesiui, t. y. atsiradus sumišimui, dezorientacijai, agresyviam elgesiui, haliucinacijoms, sutrikus pažintinei veiklai. Minėtų smegenų funkcijos sutrikimų gali atsirasti dėl smegenų auglio, infekcijos, traumos, insulto, cukraus kiekio kraujyje sumažėjimo, vartojamų vaistų (ypač jei ką tik pradėjote juos vartoti).
  6. Jei atsirado anksčiau nevarginę galvos skausmai, ypač jei jums daugiau nei 50 metų. Ypač didelė grėsmė – jei kartu su galvos skausmais atsirado ir karščiavimas, stingsta kaklas, pastebite odos bėrimus arba prasideda traukuliai, regėjimo sutrikimai, galūnių silpnumas ar aptirpimas, kalbos sutrikimai. Tai gali būti smegenų insulto, auglio, kraujagyslių uždegimo (arterito), kraujagyslės išsipūtimo (aneurizmos), kraujavimo į smegenis simptomai.
  7. Pasireiškus net trumpalaikiams regėjimo, kalbos ar judesių kontrolės sutrikimams, reikšmingos gali tapti minutės. Tai yra smegenų insulto požymiai.
  8. Pradėjus „žaibuoti“ ar blykčioti akyse. Tai – akies tinklainės atšokimo simptomas. Nedelsdami važiuokite į akių kliniką arba kvieskite greitąją pagalbą.
  9. Jei dažnai vargina skrandžio pilnumo jausmas net ir nedaug pavalgius, ypač jei dar ir pykina, kuo greičiau ieškokite pagalbos. Tai gali būti kasos vėžio, skrandžio vėžio arba kiaušidžių vėžio (moterims) simptomai.
  10. Patinus ir paraudus sąnariui. Tai gali būti bakterinės kilmės sąnario uždegimas. Pasirodykite gydytojui – reikia užkirsti kelią grėsmingam bakterijų plitimui. Kita, ne tokia ūmi šių simptomų priežastis gali būti sąnario uždegimas, reumatoidinis artritas.

 

Šis straipsnis buvo atspausdintas žurnale „Šeimos sveikata“.

SS_LOGO.indd

Contact Us