Tibeto medicina gydo subalansuodama energiją

SS_LOGO.inddStraipsnio autorė Meilė JANČORIENĖ

Apie Tibeto mediciną žinome labai nedaug, juk Lietuvoje tokio gydymo nėra. Tačiau mūsų šalyje parduodami vaistai, pagaminti pagal senąją tibetiečių receptūrą, yra masažo salonų, veikia Tibeto medicinos akademija.

Apie tai, kas yra Tibeto medicina, kalbamės su Tarptautinės Tibeto medicinos akademijos atstove Lietuvoje Anastasija ŽANDALINOVA.

Holistinė sistema

Tradicinė Tibeto medicina yra holistinė sistema, o tai reiškia, kad ji nagrinėja žmogaus poreikius kaip visumą – kūną, protą ir sielą. Tai apima žmogaus vidinę aplinką, taip pat – būdus, kuriais žmogus bendrauja su išorine aplinka.

Tibeto medicina nepaprastai sena, jai net 1300 metų. Šis medicinos mokslas artimai susijęs su budizmo filosofija, kuri tvirtina, kad tarp kūno ir dvasios yra labai glaudus ryšys. Pasak senųjų raštų, visos ligos kyla dėl trijų mūsų ydų, „trijų rūšių nuodų“: godumo, neapykantos ir kvailumo. Ilgainiui šie nuodijantys jausmai pažeidžia tris svarbiausias kūno energijos sistemas, vadinamąsias „nepas“ – lung, tripa ir beken. Šių sistemų sutrikimai ir sukelia ligas.

Tibeto medicinos pagrindą sudaro penkių elementų ir trijų pradų teorija. Penki elementai – oras, ugnis, vanduo, žemė ir erdvė – suvokiami kiek kitaip nei Vakarų kultūroje. Šie penki elementai sukuria materiją, kuri pasireiškia per tris subtiliuosius pradus, arba tris energijas. Vėjo energija (lung) – judėjimo elementas, yra visų fiziologinių funkcijų jėga, tulžies energija (tripa) – karščio elementas, atsako už virškinimą ir medžiagų apykaitą, o gleivės (beken) – stabilizuojantis ir šaldantis elementas, reguliuoja kūno skysčius bei sukuria kūno struktūrą. Jei vyrauja šių trijų kūno energijų pusiausvyra, žmogus yra sveikas. Žmogų stengiamasi išgydyti, atkuriant pusiausvyrą.

Žolelės, mankštos, mineralai

Tibeto medicina gydo žmones atsižvelgdama į tai, kokiam energijos tipui jie priklauso – lung, tripa ar beken. Šiuo požiūriu ji panaši į indų ajurvedą, kurioje gydymas parenkamas pagal tai, kokia biologinė energija žmoguje dominuoja – vata, pita ar kapha.

Anastasija_Zandalinova_TIBETOTibeto medicina siekia suprasti ligos priežastį ir atsakyti į klausimą, kodėl sutriko minėtų energijų pusiausvyra. Ligos diagnozuojamos nuodugniai apklausiant ligonį, apžiūrint liežuvį, analizuojant šlapimą ir labai sudėtingu metodu tikrinant pulsą. Visa tai iš tiesų daug pasako apie tikrąją fizinę, protinę ir emocinę paciento būseną. Ją supratę, gydytojai pasiūlo įvairius natūralius gydymo būdus, padėsiančius atkurti trijų nepų harmoniją ir pusiausvyrą.

Tibeto medicinoje gydymui naudojama viskas, kas sukurta gamtos. Juk ir ligos, ir vaistai yra vienos prigimties, dėl to jie veikia vieni kitus. Gydymui dažniausiai naudojami įvairūs augalai, grybai, mineralai, gyvulinės kilmės preparatai, brangakmeniai, metalai. Retkarčiais netgi gyvsidabris – labai atsargiai ir tik tada, kai to tikrai reikia. Atsimenate stebuklingąjį mumijų? Jis taip pat yra vaistas. Taikomos įvairios dietos, mankšta, tam tikrų kūno taškų šildymas smilkstančiomis vaistažolėmis (moksibustija), organizmo valymas ir Tibeto akupunktūra. Negaluojantiems ar norintiems sustiprinti sveikatą siūloma pabandyti įvairius meditacijų būdus. Tibeto medicinos specialistai dirba išsamias klinikines žinias derindami su dvasios tobulinimo menu.

Kokias ligas gydo

 Kodėl taip svarbu subalansuoti energiją? Nes joje slypi visų ligų priežastys. Jeigu pykstate, jūsų kūną užvaldo karštis. Tada gali prasidėti uždegimai, pakyla kraujo spaudimas. Jeigu pavydite, šis jausmas taip pat tampa liga. Jeigu jūs kvailai elgiatės, prasideda šalčio ligos: nutukimas, augliai.

Tibeto medikai naikina ligų priežastis, aiškina žmonėms, ką reiktų daryti, kad nesirgtų.

Gydomos beveik visos ligos: adatos veikia energijos sistemą, pašalina ligų priežastis. Masažai atkuria lung sistemą: gydo nemigą, stresą, nuovargį, depresiją, kuri susieta su nuovargiu. Depresija gydoma ir vaistais, ir akupunktūra.

Tibeto gydymo metodai gali padėti ir sergantiems lėtinėmis ligomis. Gydomas net ir vėžys, tačiau specialistai nesiūlo atsisakyti šiuolaikinės medicinos, tai yra žmogaus pasirinkimas. Yra žmonių, kurie neatlaiko chemoterapijos – jiems gal galėtų padėti žolelės, grybai ir kiti tradicinės Tibeto medicinos gydymo būdai.

Mirtis – tai perėjimas į kitą gyvenimą

Visame pasaulyje žinoma Tibeto „Mirusiųjų knyga“, kurioje aiškinama, kas vyksta žmogui mirštant. Pasak šios knygos, mirštant kūną palaipsniui palieka visi penki elementai: erdvė, vėjas, ugnis, vanduo ir žemė.

Pirmiausia pradeda nykti žemė – žmogus pajunta sunkumą, jam sunku eiti, traukia žemė. Tada kūną palieka vanduo – jaučiamas troškulys, sausumas. Kai nyksta ugnis, žmogui darosi šalta. Paskui išeina vėjas – žmogus nustoja kvėpuoti ir judėti. Mirties akimirką žmogaus sąmonėje prabėga visas jo gyvenimas, tarytum spalvotas filmas. Sąmonė atsiskiria nuo kūno ir ima laukti persikūnijimo, įvyksiančio po 49 dienų.

Pages: 1 2

Contact Us