Kodėl nesiseka susilaukti vaikų

G_Bogdanskiene

Pirmą kartą Lietuvoje dirbtinis (arba pagalbinis) apvaisinimas buvo atliktas gydytojos Gražinos Bogdanskienės įkurtame „Vaisingumo centre“ 1994 metais. Tada ir gimė pirmieji kūdikiai – dvynės mergaitės, kurioms dabar yra 19 metų. Per dvidešimt savo darbo metų vien G.Bogdanskienės „Vaisingumo centro“ medikai padėjo ateiti į pasaulį trims tūkstančiams naujų gyvybių.

Su „Vaisingumo centro“ įkūrėja Gražina BOGDANSKIENE aiškinamės nevaisingumo priežastis, kalbame apie naujus dirbtinio apvaisinimo būdus ir biurokratines kliūtis, trukdančias ir medikams, ir dėl nevaisingumo kenčiančioms poroms.

Ne kaltė ir ne Dievo bausmė

Vis dar pasitaiko bobučių, teigiančių, kad nevaisingumas – tai kažkokia bausmė už kaltes ar nuodėmes. Gydytoją G.Bogdanskienę tokios kalbos piktina. „Nevaisingumas yra liga, – sako ji, – kuri yra įtraukta į tarptautinę ligų klasifikaciją. Ją reikia gydyti kaip ir visas kitas.“

Ar daug šia liga sergančių jaunų žmonių? Gydytoja tvirtina, kad porų, negalinčių susilaukti vaikų, vis daugėja. Potencialiai nevaisingomis galima laikyti tas poras, kurios, to norėdamos, negali pastoti vienus metus.

„Prieš 20 metų, kai tik pradėjau dirbti, nevaisingų porų buvo apie 10–15 proc., – prisimena klinikos vadovė. – Šiuo metu statistika keičiasi į blogąją pusę – nevaisingų porų jau yra apie 20 proc. Prognozuojama, kad po 10 metų problemų turės kas trečia pora.“

To priežastys – vyrų ir moterų ligos. Statistika rodo, kad daugėja vyrų nevaisingumo atvejų. Štai kaip keitėsi nevaisingumo priežastys (procentais), susijusios su vyrų ir moterų ligomis:

 

PriežastysMetai Dėl moterų ligų Dėl vyrų ligų Nuo abiejų priklausančios priežastys Neaiškios kilmės priežastys
1993 m. 50 30 10 10
2013 m. 40 40 10 10

Nevaisingumas yra liga, įtraukta į tarptautinę ligų klasifikaciją. Ją reikia gydyti kaip ir visas kitas ligas.

 Moterų nevaisingumo priežastys

Hormonų sutrikimai. Pasak G.Bogdanskienės, dažniausia moterų nevaisingumo priežastis yra sutrikusi hormonų pusiausvyra, ir dėl to sutrikusi ovuliacija. Tai – vadinamasis hormoninės kilmės nevaisingumas.

Kiaušintakių nepratekamumas. Jis atsiranda dėl uždegimų ar kiaušintakių operacijų. Uždegimus dažniausia sukelia lytiniu keliu plintančios ligos. Bakterijos (chlamidijos, ureaplazmos ir kt.) taip „sulipina“ kiaušintakius, kad apvaisinimas negali įvykti.

Endometriozė. Vaikelio negali susilaukti moterys, sergančios endometrioze (gimdos gleivinės išvešėjimu), tad pirmiausia turi būti gydoma ši liga.

Psichologinės priežastys. Tokiais atvejais gali padėti psichologas.

Genetinės priežastys. Būna ir paveldimo nevaisingumo – šiuos atvejus tiria gydytojai genetikai.

Vyrų nevaisingumo priežastys

Vaikystėje persirgta liga parotitas, arba „kiaulytė“. Labai dažna epideminio parotito komplikacija yra sėklidžių uždegimas, kuris ir sukelia nevaisingumą.

Nenusileidusios sėklidės. Jei tėvai ir vaikų gydytojai nepasirūpino mažu berniuku (šį sutrikimą operacijos būdu reikia pašalinti dar vaikystėje), suaugęs jis bus nevaisingas.

Pages: 1 2 3 4

Contact Us