Metabolinės sindromas ir kitos ligos

Metabolinis sindromas – organizmo pirmasis įspėjimas

Medikai regi sparčiai artėjančią epidemiją ir skelbia pavojų. Jos pavadinimas – metabolinis sindromas. Tai nėra atskira liga – tai galimų būsimų ligų kompleksas, kurių daugelis yra lėtinės, pažeidžiančios kelis organus ir kitas organizmo sistemas, todėl sunkiai gydomos. Tačiau laiku atkreipus dėmesį į metabolinį sindromą, pakoregavus gyvenimo būdą ir mitybos įpročius, galima išvengti žalingų pasekmių sveikatai.

Metabolinis sindromas (MS) – plačiai paplitusi su nutukimu siejama patologija, kuri išsivysčiusiose šalyse nustatoma apie 20–30 proc. gyventojų. Šis sutrikimas aptinkamas pas 40 proc. vyresnių nei 60 metų žmonių. Šiais metais JAV šis skaičius siekia net 50–75 mln.

Per pastarąjį dešimtmetį metabolinis sindromas virto didele problema ir realia grėsme. Mokslininkai išsiaiškino, kad 20–40 proc. visų planetos gyventojų turi įgimtą polinkį į metabolinį sindromą, kuris šiuo metu diagnozuojamas maždaug 20 proc. vidutinio amžiaus ir pagyvenusių žmonių. Tokių ligonių nuolat daugėja. Tačiau gydymo procesas yra gana ilgas ir sudėtingas.

Labiau rizikuoja nutukusieji

MS nustatomas esant rizikos veiksniams: pilviniam („obuolio“ tipo) nutukimui, kai vyrų juosmens apimtis yra daugiau kaip 102 cm, moterų – daugiau kaip 88 cm, didelio tankio (gerojo) cholesterolio koncentracijos kraujyje sumažėjimui, padidėjus arteriniam kraujo spaudimui iki 130/85 mmHg ir gliukozės koncentracijai kraujyje nevalgius daugiau kaip 6,1 mmol/l.

Metabolinį sindromą lemia daug priežasčių, tačiau pagrindinė, – genetinis paveldėjimas, o rizika didėja, jei artimi giminaičiai serga ar sirgo 2 tipo cukriniu diabetu, arterine hipertenzija ar kitomis širdies kraujagyslių ligomis jaunesniame amžiuje.
MS, dar vadinamas insulino rezistencijos sindromu, gali kamuoti ir moteris po menopauzės, rūkalius, sėdimą darbą dirbančius, piktnaudžiaujančius alkoholiu, miego trūkumą ir nuolatinį stresą patiriančius žmones bei tuos, kurių mityboje itin didelę dalį sudaro angliavandeniai. Būtent nutukimas paleidžia organizme tyliai tūnančio MS mechanizmą – metabolinis sindromas aptinkamas tik 5 proc. žmonių, kurių kūno svoris normalus, 22 proc. turinčiųjų antsvorio ir net 60 proc. nutukusiųjų.

Medikų prognozės nedžiugina

MS kamuojamas organizmas gali paversti žmogų „ligų maišu“. Vienu metu sergantįjį metaboliniu sindromu, neskaitant nutukimo, vargina net keli sveikatos sutrikimai. Pats sindromas didina širdies ir kraujagyslių ligų atsiradimo riziką 1,5–3 kartus, 2 tipo cukrinio diabeto išsivystymą 5 kartus, gali sutrumpinti gyvenimą net 10–20 metų, palyginti su tais, kuriems šio sindromo nėra. Tačiau, laiku diagnozavus metabolinį sindromą ir laiku skyrus tinkamą gydymą, sėkmingai sumažinama grėsmingų komplikacijų rizika.

Pages: 1 2 3

Contact Us